Yad Vashem kłamie o historii! Podpis zdjęcia informuje o polskiej policji pilnującej getta

Aktualizacja: 2018-03-16 1:05 pm

Polską pielgrzymkę do Izraela zbulwersował podpis pod zdjęciem przedstawiającym bramę łódzkiego getta. Napis w Instytucie Yad Vashem głosi, że miejsca pilnowali niemieccy żołnierze oraz… polska policja.

„Brama wejściowa do getta w Łodzi. Była strzeżona przez niemieckich żołnierzy i polską policję 24 godziny na dobę” – głosi napis, który oburzył Polaków goszczących w Izraelu.

Tych bram pilnowała żydowska policja, wprawdzie ona formalnie nie nazywała się żydowską, tylko służbą porządkową, w języku niemieckim brzmiało to Ordnungsdienst. Policji polskiej nie było na terenie ówczesnego Warthegau, taka formacja nie mogła zaistnieć – powiedział cytowany przez tvp.info Bogdan Michalski, weteran II wojny światowej, były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik pielgrzymki, która dostrzegła fałsz historyczny w Instytucie Yad Washem.

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego sprawa jest przykra, gdyż taką ewidentną nieprawdę zobaczyli żołnierze Armii Krajowej oraz polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, a więc osoby ratujące Żydów, wchodzące w skład polskiej delegacji.

W skandalicznej sprawie głos zabrała polska dyplomacja. Wiceminister spraw zagranicznych, uczestnik pielgrzymki do Izraela, zwrócił się w tej sprawie do polskiej placówki dyplomatycznej w Izraelu.

Nie zostawimy tej sprawy – zapowiada Jan Dziedziczak chwaląc pomysł, by w trakcie kryzysu w relacjach Polski i Izraela przywieźć do tego kraju polskich kombatantów, świadków II wojny światowej, którzy mają okazję mówić tam prawdę o tym, jak zachowywali się Niemcy, jak Polacy, a jak Żydzi.

Źródło: tvp.info

MWł

Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100461 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]