Odpowiedzialność zbiorowa w sprawie Birczy. MON nie wyjaśnił jak doszło do zmiany tablicy

Aktualizacja: 2018-03-14 10:34 am

Resort obrony narodowej odpowiedział na pytania dotyczące okoliczności zamiany płyty pamiątkowej na Grobie Nieznanego Źołnierza w Warszawie. Jak się okazuje, za usunięcie nazwy „Bircza” właściwie nikt nie odpowiada… No, chyba żeby przyjąć zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

Przypomnijmy. Na obchody Święta Niepodległości na Grobie Nieznanego Źołnierza pojawiły się nowe tablice pamiątkowe. Znalazły się na nich nazwy miejscowości na Wołyniu i Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce Wschodniej, które odpierały ataki sił UPA. Wsród nich pojawiła się inskrypcja „Bircza 1945-1946”.

Jakież było zdziwienie, gdy w przeddzień narodowego święta Antoni Macierewicz, ówczesny szef MON, dokonał odsłonięcia nowych tablic… Nazwa Bircza została usunięta! Sprawa wywołała oburzenie, a posłowie oraz mieszkańcy Birczy zażądali wyjaśnień.

Jak się okazało, usunięcie nazwy Birczy z tablicy zostało wykonane zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Dalsza część wyjaśnień resortu wskazuje jednak, że była to odpowiedzialność zbiorowa, bo „wszelkie czynności w niniejszej sprawie były wykonane w oparciu o ustalenia zespołu eksperckiego złożonego z przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, MON, Wojskowego Biura Historycznego, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Muzeum Wojska Polskiego, Światowego Związku Źołnierzy AK, Ogólnopolskiego Związku Źołnierzy Batalionów Chłopskich oraz środowisk naukowych”.

Innymi słowy: winnych brak. Sprawę ostro skrytykował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, wskazując, że taka odpowiedź jest pokrętna i jest powodowana strachem przed przyznaniem, że na zmianę dezycji miał wpływ szef ukraińskiego IPN.

Należy także przypomnieć, że MON odpowiadając na pytania o tablicę poinformował PCh24.pl, że decyzja o usunięciu nazwy Bircza podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych.

Zobacz także: 

Źródło: dorzeczy.pl

MA

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100381 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]