Posłowie zdecydują, jaki mamy jeść chleb?

Aktualizacja: 2009-06-4 3:00 pm

Posłowie PSL postanowili walczyć o to, by “chleb był znowu chlebem”. “Prawdziwy chleb jest na zakwasie, a to co kupujemy w supermarketach jest wyrobem chlebopodobnym” – przekonuje poseł PSL Aleksander Sopliński. I zapowiada prace nad… rozwiązaniami prawnymi, które zabronią używania nazwy “chleb” dla produktów z dodatkiem chemicznych polepszaczy.

Sprawą chleba zajmą się wkrótce posłowie podkomisji zdrowia publicznego. Problem – przynajmniej zdaniem przewodniczącego podkomisji Aleksandra Soplińskiego – jest ważny: “Osoby, które przez wiele lat jedzą chleb na polepszaczach są bardziej narażone na raka jelita grubego, tyją i gorzej się czują. Chleb na zakwasie zawiera błonnik oraz pałeczki kwasu mlekowego, które zapobiegają nowotworom. Jest pozbawiony toksyn pleśniowych i związków rakotwórczych, które giną w procesie fermentacji” – wyjaśnia.

Podczas obrad podkomisji na temat chleba posła Soplińskiego wspierać będzie partyjna koleżanka Walentyna Rakiel-Czarnecka, promotorka zdrowego stylu życia i wiceprezes Fundacji Dobre Źycie. Będzie przekonywała, że problemem trzeba zająć się odgórnie. “Ludzie padają ofiarą reklam. Oceniają chleb po zapachu, wyglądzie i cenie” – przekonuje i dodaje, że tak nie może być.

“Trzeba uświadomić ludziom, że prawdziwy chleb wymaga serca i czasu. Jego wyprodukowanie trwa trwa kilka dni. Podczas gdy pieczywo z gotowych mieszanek mąki i sztucznych środków jest gotowe od ręki. Wystarczy tylko zmieszać mieszankę z worka z wodą i gotowe. Szybko, masowo, byle zarobić. Musimy się przed tym bronić!” – apeluje Rakiel-Czarnecka.

Poseł Sopliński będzie namawiał posłów, by wprowadzili takie rozwiązania prawne, które będą promować prawdziwy chleb i jego producentów (zapewne z pieniędzy podatników). Poseł uważa, że wprowadzić trzeba m.in. definicję chleba (może być nim tylko wyrób na zakwasie), na produkcie musi być podany skład, potrzebne są też zachęty i wsparcie “dobrych” producentów. A Rakiel-Czarnecka dodaje, że rozwiązania te są wzorowane na francuskim “dekrecie o chlebie” z 1994 roku.

Adam Wawrzyniec
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=10038 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]