Szewach Weiss rozwiewa wątpliwości: dla Żydów Holokaust jest dziś religią

Aktualizacja: 2018-03-1 10:12 am

Dla Żydów dziś Holokaust jest religią. Powiem więcej, to jedyna religia łącząca cały naród żydowski. Na całym świecie 27 stycznia – rocznica wyzwolenia Auschwitz, Dzień Holokaustu – to dla Żydów święty dzień – powiedział Szewach Weiss w wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Były ambasador wyjaśnił, że na nowelizację ustawy o IPN należy patrzeć właśnie z takiej perspektywy. Wówczas nie będzie dziwiło to, że kwestia ta ,,poruszyła u Żydów bardzo czułą strunę pamięci nie tylko o sprawiedliwych, ale i o szmalcownikach”.

– Przecież ja też w Jedwabnem mówiłem o dwóch stodołach – o tej, w której mnie uratowano, ale i o tej, w której mordowano Żydów. Efekt ustawy jest dokładnie odwrotny, bo teraz wszyscy mówią tylko o szmalcownikach – podkreślił Weiss.

Jak wskazał, on sam przypominał światu, że w Polsce nie było rządu kolaborantów, a właśnie polski rząd podziemny skazywał szmalcowników na karę śmierci. – Czy w Polsce nie było antysemitów? Byli i byli też w AK, ale to Armia Krajowa wykonywała wyroki na tych, którzy wydawali Żydów. Jak można o tym nie pamiętać? Władze polskie pod okupacją i w Londynie sprzeciwiały się postawom antysemickim, starały się ratować Żydów – dodał Weiss.

Były ambasador ocenił też, że wyprowadzony w stronę Polski atak ze strony USA może być przejawem wyrzutu sumienia za bierność amerykańskich Żydów w czasie II wojny światowej. – Stany Zjednoczone i prezydent Roosevelt milczeli, gdy na ziemiach polskich ginęli Żydzi. Przecież to polski delegat Jan Karski jeździł do Ameryki prosić o pomoc dla mordowanych Żydów. I co? Roosevelt go zlekceważył. Zamiast o zabijaniu Żydów chciał rozmawiać o tym, czy Polska potrzebuje koni. I dziś Amerykanie chcą się z tych wyrzutów oczyścić, a Polacy im o nich przypominają – powiedział.

Weiss ocenił też, że na tle innych narodów, Polacy są w dużej mierze wolni od nienawiści do Żydów, a „prawie każdy Polak wie, że to wstyd być antysemitą, że to grzech. Tego nie ma w innych państwach” – zaznaczył.

Źródło: gazetaprawna.pl

MA

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=100172 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]