Chcą zachować chore drzewo przy Muzeum Anny Frank

Aktualizacja: 2007-11-11 12:00 am

Pomimo opinii ekspertów, chore drzewo orzechowe rosnące w Amsterdamie przy domu słynącym z tzw. “Pamiętników Anny Frank”, nie zostanie ścięte w terminie przewidzianym przez władze miejskie.

150-letnie zagrzybione drzewo zostało rok temu uznane przez ekspertów za chore i zagrażające środowisku. Skupione wokół Muzeum Anny Frank osoby cieszą się jednak z działalności “pozarządowej organizacji ekologicznej”, której przedstawicielka – Annemieke van Loon, co prawda przyznała, że “Drzewo jest bardzo chore i grzyby rzeczywiście zaatakowały je w sposób śmiertelny i niemożliwy do odzyskania”, ale jednocześnie wyszła z intrygującym pomysłem: “Jeśli podeprzemy pień drzewa, to może ono żyć przez kolejne 40 lat”.

Pamiątkowe drzewo jest elementem mitu budowanego wokół postaci Anny Frank i książki pt “Dzienniki Anny Frank”.

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Książka pt “Dzienniki Anny Frank”, która stała się obowiązkową lekturą systemów edukacyjnych w wielu krajach, prezentowana jest jako spisana ręką ukrywającej się w amsterdamskim domu Anny Frank, podczas gdy dogłębna analiza wskazuje na dokonanie zasadniczej i znacznej ingerencji w tekst książki przez ojca dziewczynki – Otto Frank. Pan Frank dokonywał skrótów, dopisywał nie istniejące wątki, by w końcu stworzyć wygładzony “pamiętnik”, który jednak w wielu fragmentach można uznać za absurdalny i nierealny. Jeśli “Pamiętniki Anny Frank” można uznać za literalną fikcję, to jest wielką nieodpowiedzialnością tworzenie wokół niego nienaruszalnego mitu i korzystanie z niego jako materiału edukacyjnego kształcącego o czasach II Wojny Światowej.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż w czasie prowadzenia “Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli w czasie gdy miano dokonywać “do końca wojny” egzekucji “w komorach gazowych”, organizowane są przez nadwerężony przez wojnę transportowy system III Rzeszy, liczne transporty żydowskich więźniów do innych obozów. W tych właśnie okolicznościach i w ten właśnie sposób Anna Frank wraz z ojcem przetransportowani zostali do obozu w Bergen-Belsen. 15-letnia Anna Frank zmarła na tyfus na kilka tygodni przez wyzwoleniem obozu Bergen-Belsen prze Brytyjczyków, a Otto Frank zmarł w Szwajcarii w 1980 roku.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1355 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]