Aktualizacja strony została wstrzymana

Dzień Matki niechciany w walijskiej szkole

Nauczycielka w szkole podstawowej Johnstown Primary School w Carmarthen w Zachodniej Walii, zakazała obchodzenie święta Dnia Matki, ponieważ „narusza to wrażliwość” mniejszości uczniów wychowujących się bez matki.
Wychowawczyni Helen Starkey tłumaczy, ze „Więcej niż pięć procent dzieci nie ma kontaktu matką […] i jakkolwiek decyzja ta nie została powzięta na podstawie jakichkolwiek filozoficznych pobudek, to ma na celu ochronę znaczącej liczby dzieci w szkole. […] Nie mam nic przeciwko Dniowi Matki, ale nie powinno się przeznaczać czasu by na lekcjach robić kartki z życzeniami na Dzień Matki”.

Fiona Thomas ze Związku Matek mówi, że „Rozumiemy, iż nie wszystkie dzieci mają kontakt z matkami, ale można przypuszczać, że ktoś o dzieci uczęszczające do tej szkoly jednak dba, a więc szkoła powinna wspomagać by dziecko zrobiło kartkę z podziękowaniem dla najbliższej osoby zastępującej matkę. Może to być ojciec, ciocia, przybrana matka czy babcia. Wszystkie dzieci powinno się przygotowywać do myślenia o macierzyństwie i o tym jak dziękować za to podczas tego specjalnego Dnia Matki”.

Decyzja nauczycielki wzburzyła rodziców, którzy mówią: „Nikt nie chce nie okazywać serca tym dzieciom wychowującym się bez mamusi, ale decyzja oznacza, że 95-procent uczniów pozbawionych zostaje tradycyjnie wykonywanych czynności [robienia kartek świątecznych]. Przecież dzieci, które nie mają kontaktu z mamami mogą zrobić te kartki dla swoich cioć albo innych krewnych, a nawet dla sąsiadki, która o nie dba.”

 

.