Zwolennicy rzeźników z UPA na ulicach ukraińskich miast. Bendera bohaterem naszych sąsiadów

Aktualizacja: 2017-10-17 1:10 pm

W przypadającą na 14 października rocznicę utworzenia nacjonalistycznej Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na ulice Kijowa wyszli zwolennicy radykalnych ugrupowań odwołujących się do Stepana Bandery.

W sumie w marszu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Podobne marsze odbyły się także w innych miastach Ukrainy, w tym we Lwowie. Jego organizatorem było ugrupowanie Prawy Sektor.

Gdy myślimy o żołnierzach, którzy bronią dziś naszych granic przed moskiewską nawałą, to wiemy, że niejeden z nich czerpał natchnienie z czynu żołnierzy UPA. Domagamy się przywrócenia Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi tytułów Bohaterów Ukrainy! – deklarował w Kijowie przywódca nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok.

Uczestnicy marszu w Kijowie nieśli transparenty wychwalające zbrodniarzy ukraińskich, taki jak właśnie Bendera czy Szuchewycz.

Do rocznicy powstania UPA odniósł się także prezydent, Petro Poroszenko. Ocenił on, iż warto pamiętać o światłych momentach historii, ale również tych ciemnych. Zaznaczył, że często te drugie mogą zaważyć na sąsiedzkich relacjach. – Dziś mija 75. rocznica jej (UPA) utworzenia. Jednocześnie hołd pamięci historycznej nie powinien sprawiać, by czasy współczesne i przyszłość były zakładnikami przeszłości. Pamiętamy o wielkich czynach, nie zapominając o ciężkich stronicach w naszej historii – mówił Poroszenko.

UPA była formacją nacjonalistyczną, która podczas II wojny światowej walczyła przede wszystkim z Armią Czerwoną. Zawierała też sojusze z niemieckim agresorem. Organizacja odpowiada jednak przede wszystkim za eksterminację polskiej ludności na Wołyniu, Polesiu oraz Galicji Wschodniej. W wyniku wielomiesięcznych rzezi zginęło ponad 100 tys. Polaków.

Obecnie polityka historyczna Ukrainy propaguje UPA oraz popularyzuje jako bohatera Stepana Banderę.

PK

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=97777 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]