Renomowany Yale University zatrudnił (nominalną) katoliczkę jako głównego kapelana uczelni

Aktualizacja: 2007-04-10 12:00 am

Renomowana uczelnia Yale University oznajmiła o zmianie głównego kapelana uniwersyteckiego. Po raz pierwszy w historii funkcję kapelana będzie zajmowała osoba nie będąca pastorem protestanckim.

Pastora Fredericka Streets, dotychczas sprawującego tę funkcję, zastąpi nie tylko osoba świecka, ale i (nominalna) katoliczka – Sharon Kugler. Pani Kugler, posiadająca dyplom religioznawstwa Georgetown
University
, przez 14 lat sprawowała funkcję kapelana innej znanej uczelni – Johns Hopkins University w Baltimore, gdzie dała się poznać jako osoba „która stworzyła wielo-religijną posługę kapelana na uniwersytecie” i gdzie „zbudowała program i wieloreligijne centrum właściwie od podstaw”. Wraz z zatrudnieniem nowej kapelanki, uniwersytet dokonuje reorganizacji przypisując dotychczasowemu
głównemu kapelanowi funkcję bardziej administracyjną. Pani Kugler będzie zatem koordynowała prace innych religijnych działów – muzułmańskiego, żydowskiego, protestanckiego i katolickiego. Widzi w tym znaczące plusy: „Jako osoba świecka będę kapelanką wszystkich lecz zarazem nie będę dla nikogo osobą duchowną.”

KOMENTARZ BIBUŁY: Uniwersytet Yale szczący się swoją protestancką, a szczególnie purytańską tradycją, wprowadza tę  kosmetyczną zmianę tylko dlatego, iż zdaje sobie doskonale sprawę, iż dotychczasowy wróg Purytanów, czyli Kościół Katolicki, w rezultacie utracił swoje ostrze walki o Wiarę. Współczesny Kościół, stając się potulną, nieszkodliwą strukturą sprzyjającą wizjom protestanckim i propagującą mrzonki o jakiejś „jedności różnych religii”, wydaje owoce w postaci elit, którym obce jest nieśmiertelne i niezmienne nauczanie Kościoła.

Nie, to nie Yale zmienił się i dojrzał do wprowadzenia katolickiej Nauki do swojej uczelni, lecz Kościół zmienił się na tyle, że antykatolickie protestanckie ideologie stały się nierozróżnialne ze współczesnym posoborowym „braterstwem”.

 


 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=971 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]