Tarcza niepotrzebna i nieskuteczna

Aktualizacja: 2009-05-19 1:17 pm

Planowana w Europie amerykańska tarcza antyrakietowa, mająca chronić przed potencjalnym atakiem rakietowym Iranu, będzie nieskuteczna wobec typu pocisków, które Teheran może wyprodukować – wynika ze wspólnej analizy amerykańskich i rosyjskich naukowców.

Ustalenia ekspertów opublikował dziś dziennik “Washington Post”.

Amerykańsko-rosyjski zespół ustalił też, że upłynie ponad pięć lat zanim Iran będzie w stanie wyprodukować zarówno głowicę nuklearną, jak i pocisk będący w stanie przenieść ją na dalekim dystansie. Poza tym gdyby Iran spróbował przeprowadzić taki atak, zakończyłoby się to jego zniszczeniem – twierdzą eksperci.

“Zagrożenie rakietowe ze strony Iranu dla Europy nie jest zatem bliskie” – napisano w analizie, opublikowanej przez niezależny ośrodek EastWest Institute. Poprzedzające ją badania trwały rok.

Raport może dodatkowo osłabić entuzjazm administracji Baracka Obamy do projektu jego poprzednika George’a W. Busha, który zakładał rozmieszczenie radaru i pocisków przechwytujących w Czechach i Polsce – podkreśla “Washington Post”.

Eksperci oceniają bowiem, że Iran jest w stanie w okresie do trzech lat wybudować prostą broń nuklearną – o ile pozbędzie się inspektorów ONZ i dostosuje swoje zakłady przetwarzania uranu. Pięciu lat potrzeba z kolei na wybudowanie głowicy odpowiedniej do irańskich pocisków. Co najmniej sześć do ośmiu lat potrwa też produkcja pocisku, który byłby w stanie sięgnąć Europy Południowej. Żeby zagrozić Stanom Zjednoczonym, Iran będzie potrzebował albo nielegalnej pomocy innego państwa, albo skoordynowanych i niedających się ukryć, trwających ok. 10 lat, badań i prac.

Co więcej, gdyby Iran wybudował jednak pocisk zdolny do przenoszenia głowicy nuklearnej, który sięgnąłby Europy, to rakiety przechwytujące mogłyby okazać się nieskuteczne, a sama tarcza bezcelowa – pisze “Washington Post”, powołując się na raport.

rp.p


Za: nacjonalista.pl


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9401 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]