Raport o szantażowaniu Trumpa przez Rosję okazał się internetowym dowcipem

Aktualizacja: 2017-01-12 9:32 am

Powielany przez media raport okazał się dowcipem forum 4chan.

Raport o szantażowaniu Trumpa przez Rosjan został opublikowany przez portal BuzzFeed i CNN. Media te zazaczyły, że raport nie został zweryfikowany i może zawierać błędy. Pomimo to powtarzające fakt media potraktowały go jako poważny dowód na to, że Trump może być szantażowany przez Rosję.

„Washington Post” podał, że dokument miał być również zacytowany w raporcie amerykańskiego wywiadu o ingerencji Rosji w kampanię wyborczą w USA. Z kolei dziennik „Guardian” twierdził, że dwa miesiące temu opracowanie zostało przekazane FBI przez republikańskiego senatora Johna McCaine’a, będącego ostrym krytykiem Trumpa.

Osoby które krytycznie podeszli do dokumentu wskazali, że rzekomy raport wywiadowczy został zredagowany w sposób drastycznie różniący się od innych podobnych analiz amerykańskich i brytyjskich służb. Zalazły się w nim błędy merytoryczne, a także opatrzony był oznaczeniami stopnia tajności nie używanymi przez amerykańskie lub brytyjskie służby specjalne.

Jak się teraz okazało raport dotyczący rzekomego szantażowania Trumpa przez rosyjskie tajne służby był internetowym żartem grupy trolli z portalu 4chan. Kiku użytkowników wymyśliło historię o Trumpie, który miał zatrzymać się w Moskwie w pokoju hotelowym zajmowanym wcześniej przez Baracka Obamę i wynająć dwie prostytutki, do obsikania łóżka, na którym wcześniej spał Obama. Historia ta została wysłana przez trolle do Ricka Wilsona, republikańskiego sztabowca niechętnemu do Trumpa, a on przekazał tę fałszywą informację CIA oraz demokratycznym sztabowcom. CIA dołączyła ją do tajnego raportu o ingerencji Rosji w wybory, a jego fragment z tą dezinformacją wyciekł następnie do mediów.

kresy.pl / rp.pl / foxnews.com

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=92876 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]