Złego słowa nie powiesz o Związku Sowieckim?

Aktualizacja: 2009-05-9 6:01 am

Wysokie kary za umniejszanie roli ZSRS w zwycięstwie nad faszystami i rehabilitację nazizmu – to proponowana ustawa o zakazie krytyki ZSRS, która już trafiła do rosyjskiej Dumy.

 

Europa karze za kłamstwo oświęcimskie, Rosja będzie ścigała za podważanie wyroku trybunału norymberskiego i „nazywanie przestępstwem działań koalicji antyhitlerowskiej”.

Proponowane poprawki do kodeksu karnego przewidują kary grzywny do 300 tys. rubli (ok. 30 tys. zł) lub do trzech lat pozbawienia wolności. W przypadku gdy przestępstwo popełni osoba publiczna lub media – 500 tys. rubli lub pięć lat.

Skąd pomysł zmian? Wielu polityków oskarża państwa bałtyckie i Ukrainę o budowanie kultu miejscowych oddziałów SS i ugrupowań, które walczyły po stronie Niemców z Sowietami. Jeszcze bardziej nie podobają się im tendencje rozliczeniowe i odrzucanie wersji historii, według której Armia Czerwona niosła wyłącznie wolność i pokój.

– Te zapisy są niebezpiecznie mętne – powiedział „Rzeczpospolitej” politolog Aleksiej Makarkin. – Mamy już prawo o walce z ekstremizmem i zapisy w kodeksie karnym, które wyczerpują ten temat – mówił. – Te poprawki niczego nie wnoszą. Ale mogłyby być niebezpieczne dla historyków czy pisarzy – dodaje. – Czy za przestępcę uznano by Aleksandra Sołżenicyna albo Wasilija Grossmana, piszących o zbrodniach stalinowskich?

Projekt poprawek zgłosiła grupa posłów Jednej Rosji, odpowiadając na apel ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergieja Szojgu. – Parlament powinien uchwalić ustawę, która będzie przewidywała odpowiedzialność karną za negowanie zwycięstwa ZSRS w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej – mówił w lutym i nie musiał czekać długo. Poprawki zostaną rozpatrzone już 12 maja.

Deputowani spieszyli się, by zdążyć przed 9 maja, kiedy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa w rocznicę pokonania faszystów w 1945 roku. Władze robią wszystko, by na pamięci o wojnie nie pojawiły się rysy, służą temu m.in. coraz huczniejsze obchody oraz nowe legislacyjne pomysły.

Według wcześniejszych zapowiedzi do Dumy ma trafić też ustawa dotycząca zapobiegania rehabilitacji nazizmu na terytorium byłych republik ZSRS.

AJ/Rz

Za: Fronda.pl


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9218 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]