Ciało arcybiskupa Sheena zostanie przeniesione – przyspieszy to proces beatyfikacyjny

Aktualizacja: 2016-11-30 10:45 am

Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork nakazał tamtejszej archidiecezji umożliwić przeniesienie ciała arcybiskupa Fultona J. Sheena do Peorii. Diecezja chciała zatrzymać je w należącej do niej katedrze świętego Patryka. Jednak – zdaniem sędziów – nie kierowała się ani wolą zmarłego ani żadnymi uzasadnionymi argumentami. Przeniesienie ciała zmarłego do diecezji, jego młodości umożliwi kontynuację procesu beatyfikacyjnego.

Ciało arcybiskupa Sheena zostanie przeniesione – przyspieszy to proces beatyfikacyjny

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork ciało zmarłego zostanie przeniesione z katedry świętego Patryka w Nowym Jorku do Katedry Najświętszej Maryi Panny w Peorii. Koszty pokryje bratanica arcybiskupa Sheena.

Sąd Najwyższy stanu Nowy Jork stwierdził, że wola zmarłego dotycząca pochowania go na jego działce nie została wykonana. Nie uwzględnił twierdzeń przedstawicieli nowojorskiej archidiecezji, jakoby arcybiskup tak naprawdę pragnął pochówku w nowojorskiej krypcie katedralnej. Sąd zwrócił uwagę na brak przekonujących argumentów diecezji oraz na dobrą wolę bratanicy zmarłego. Podkreślił także, że popiera ją cała rodzina nieżyjącego duchownego. 

O przeniesienie ciała zmarłego wnosiła Joan Sheen Cunningham, najbliższa żyjąca krewna arcybiskupa. W swej ostatniej woli Sługa Boży prosił o pochowanie go na Cmentarzu Kalwaryjskim w Nowym Jorku, na swej działce. Jednak kardynał Terence Cooke z nowojorskiej archidiecezji prosił o złożenie ciała arcybiskupa w krypcie katedry świętego Patryka na Manhatanie. Rodzina wyraziła wtedy na to zgodę.

Jednak w 2002 roku biskup Daniel Jenky z diecezji Peoria – gdzie dorastał zmarły – podjął starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa. Brak zgody archidiecezji Nowy Jork na przeniesienie ciała do Peorii wstrzymywał – zdaniem bratanicy zmarłego – proces beatyfikacyjny arcybiskupa.  Decyzja nowojorskiego sądu umożliwi wznowienie tego procesu.

Arcybiskup Fulton J. Sheen urodził się w 1895 roku w religijnej rodzinie. Ukończył seminarium w Saint Paul i obronił doktorat w Waszyngtonie. Prowadził wykłady na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Znany był nie tylko jako nauczyciel, rekolekcjonista i kaznodzieja, ale jako prowadzący programy radiowe i telewizyjne. Prowadzony w latach 1951-57 oraz 1961-68 program telewizyjny “Życie jest warte życia” bił rekordy popularności w Stanach Zjednoczonych. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2002 roku. 10 lat później Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa. Od tej pory przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.

Źródło:  abp-fulton-j-sheen.blogspot.com

mjend

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

  Tags:

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91784 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]