Badania wykazują, że tradycja przyciąga innowierców

Aktualizacja: 2016-11-20 9:54 am

Przeprowadzone w Kanadzie pięcioletnie badania, których wyniki opublikowane zostaną w przyszłym miesiącu na łamach the Review of Religious Research, dowodzą, że kościoły postrzegające wiarę w sposób tradycyjny rozwijają się znacznie prężniej od tych, które stawiają na liberalizm – w wielu wypadkach prowadzący do zaniku i wygaszania życia religijnego.

Podstawą opracowania stały się ankiety. Przepytano m. in. 2225 wiernych, 29 duchownych oraz 195 innych osób, bezpośrednio związanych z życiem parafii. Wszystko wskazuje na to, że kościoły, które rozwijają się najprężniej, propagują tradycyjne chrześcijańskie wartości, a także przywiązują dużą wagę do modlitwy i lektury Pisma Św.

Co ciekawe: 100% duchownych, prowadzących parafie nie dotknięte kryzysem, uważa, że osoby nie będące chrześcijanami należy nawracać. W kościołach, których istnienie stoi pod znakiem zapytania, liczba ta wynosiła zaledwie 50%.

71% duchownych, odpowiadających za parafie najszybciej rozwijające się, czyta Biblię codziennie. W kościołach ogarniętych kryzysem czyni tak zaledwie 19%.  

Tradycjonalizm, manifestujący się m. in. wysokim poziomem zaufania w fundamenty własnej wiary, okazuje się przy tym silnym czynnikiem przyciągającym do chrześcijaństwa. Konserwatywne grupy chrześcijan są przy tym o wiele bardziej zjednoczone i skupione na priorytetach. Ludzie do nich należący prezentują to samo rozumienie dobra i zła, co wpływa na integrację i wzajemne wspieranie się w zewnętrznym wyrażaniu swoich poglądów.

(MM)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=91497 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]