Niegodni patroni

Aktualizacja: 2009-05-5 12:45 pm

Dostałem wiele e-mali w sprawie patronów ulic. Nie spodziewałem się, że tyle postkomunistycznych nazw jest jeszcze w III RP. Zacytuje tylko niektóre listy. Prosze o nastepne informacje. Napiszę o tym wszystkim w kolejnych felietonach.

Z ubolewaniem stwierdzam, iż w miejscowości w której mieszkam tj. Rzepin ( woj. Lubuskie ) znajduje się ulica gen K. Świerczewskiego . Co gorsza,  mój nowo wybudowany dom znajduje się przy tejże ulicy. Zarówno apele lubuskiego IPN o zmianę nazw ulic ( istnieją ulice H. Sawickiej, A. Czerwonej ) kierowane do władz samorządowych miasta i gminy Rzepin pozostały bez echa lub kwitowane są odpowiedziami o wysokich kosztach związanych z np. z wymianą dowodów osobistych. Rozmowy z mieszkańcami, urzędnikami UMiG oraz  nauczycielami napotykają na mur niezrozumienia. ( brak pogłębionej wiedzy historycznej ) A wydawałoby się , iż mieszkańcy miasta , głównie pochodzący z Kresów Wołyńskich oraz ich dzieci i wnuki winni posiadać dużą wiedzę o tego kalibru „ bohaterach ”. Najbardziej zatrważa postawa miejscowych nauczycieli – byłych i aktualnych radnych samorządu gminy i powiatu, którzy od ponad 20 lat nie widzą problemu . Spacerując po Rzepinie przypadkowy turysta może odnieść wrażenie, iż zatrzymał się historycznie w  latach 70, gdzie pojawiają się w/w nazwy ulic jak i ładnie i estetycznie utrzymana nekropolia poległych podczas działań wojennych II wojny światowej żołnierzy Armii Czerwonej. Ci szeregowi żołnierze tu zostali i zostaną lecz nie afirmujmy na siłę zbrodniarzy komunistycznych !

Taką koszmarną ulicą, a właściwie ulicami w Płocku są ul. Gwardii Ludowej i F. Zubrzyckiego.Wstyd przyznać, ale w moim Płocku rządzi PiS od dwóch kadencji i nie mogę – mimo prób, przełamać tej głupoty. Została nawet przyjęta uchwała nakazująca działania, ale radni i prezydent swoje. Pisałem wielokrotnie na swojej stronie o tych hańbiących nazwach ulic i nic nie wywalczyłem. Będę nadal to robił, ale może Księdza pomoc będzie skuteczniejsza?

“W Opolu jest ulica ‘Obrońców Stalingradu’ (całkiem duża ulica, przy której ma swoje lokum sporo firm). Słyszałem, że obrońcami Stalingradu byli zaróno Niemcy jak i Rosjanie, więc nie wiem, co o tej nazwie myśleć? Ma ona Stalina w swej nazwie, więc jakoś ta nazwa nie bardzo pasuje.”

Odpowiadam na apel w sprawie ulic z parszywymi patronami. Wieś Bartkowice, gmina Kłomnice, powiat częstochowski – ulica Świerczewskiego. Daję też sygnał do IPN. Identyczna ulica była też w Przyrowie do grudnia 2007 r., kiedy po wielu naciskach dopiero oficjalne pismo dr. Kurtki wywarło wrażenie na tubylcach z rady gminy.

Ja w kwestii nazw polskich ulic. Wiele z tych spraw wymaga uporządkowania i edukacji samorządowców. Osoby odpowiedzialne nie znają historii prawdziwej i nie zdają sobie sprawy z potwarzy i codziennego zniesławiania obywateli polskich miast, którzy są epatowani tabliczkami z minionej epoki. Dla mnie największym policzkiem jest istnienie al. tzw. Armii Ludowej, jako jednej z głównych ulic w Warszawie.

Za: Blog ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=9134 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]