Władze Monheim wyłożą prawie milion euro na budowę meczetu

Aktualizacja: 2016-10-31 11:10 am

Rada miejska niemieckiego Monheim oficjalnie przyjęła ogromne dofinansowanie na budowę meczetu. Do muzułmanów trafi prawie milion euro z miejskiej kiesy. Za wszystko odpowiadają władze z aktywnej lokalnie partii „Młoda Alternatywa”.

Monheim nad Renem to niewielkie, zamieszkałe przez ok. 40 tysięcy mieszkańców miasto w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. W ostatnich miesiącach stało się dość głośne po tym, jak rada miejska rozważała dofinansowanie lokalnych muzułmanów planujących zbudować meczet oraz centrum swojej wspólnoty. Choć przeciwko tym planom protestowano nie tylko w Monheim, ale w zasadzie w całym kraju, wszystko na nic. Rada podjęła już oficjalną decyzję: wyznawcy Allaha otrzymają z miejskiego budżetu 845 tys. euro.

Przeciwko dotacji dla muzułmanów były w zasadzie wszystkie ogólnoniemieckie partie obecne w Monheim: SPD, CDU, Zieloni i FDP. Jednak w radzie miejskiej absolutną mniejszość ma lokalna partia Peto – Młoda Alternatywa. To ugrupowanie istniejące od 1999 roku, które zrzesza ok. 430 członków o średniej wieku 24 lata.

Burmistrz Monheim, Daniel Zimmermann, tłumaczy decyzję miasta chęcią lepszej integracji muzułmanów. Jego zdaniem nie powinni oni modlić się i spotykać w celach religijnych gdzieś na podwórzach czy w prywatnych mieszkaniach, ale mieć własną świątynię. Zimmermann powołał się na ewangelicką „biskupkę” Ilse Junkermann, która w maju apelowała do muzułmańskich stowarzyszeń o zorganizowanie się na wzór Kościoła katolickiego i „Kościoła” ewangelickiego celem osiągnięcia większej przejrzystości.

Za pieniądze od miasta wyznawcy Allaha będą mogli nabyć potrzebną działkę na terenie miejskim. Zarazem, jak argumentował Zimmermann, miasto nie zwalnia ich z opłacenia inwestycji: 845 mln euro to jedynie 15 proc. całej sumy, jaką pochłonie budowa.

Zimmermann założył partię Peto jako gimnazjalista. Ugrupowanie zrzeszające głównie uczniów i studentów w ostatnich wyborach miejskich otrzymało 65 proc. głosów.

Burmistrz przyznaje, że otrzymywał z terenu całych Niemiec bardzo wiele e-maili krytykujących planowane dofinansowanie budowy meczetu. Jednak podczas dyskusji społecznych 80 proc. mieszkańców Monheim miało, według lidera Peto, opowiedzieć się za taką formą wsparcia muzułmanów.

Meczet w Monheim będzie wyposażony w minarety, mające mieć maksymalną wysokość 25 metrów. Członkowie związanej z nim islamskiej wspólnoty celem uzyskania miejskiego dofinansowania musieli zobowiązać się do wierności niemieckiej konstytucji i tolerancji.

Źródło: Spiegel.de

Pach

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=90893 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]