WADA zezwoliła na przyjmowanie dopingu siostrom Williams i gimnastyczce Biles

Aktualizacja: 2016-09-14 2:11 pm

Tenisistki Serena i Venus Williams za zgodą Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) przyjmowały zabronione preparaty w celach terapeutycznych. O tym informuje agencja „R-Sport” powołując się na dokumenty udostępnione przez grupę hakerów Fancy Bear, która włamała się do baz danych Agencji.

Według tych danych Serena Williams w 2010, 2014 i 2015 roku za zgodą WADA przyjmowała oksykodon, hydromorfon, prednizon, prednizolon i metyloprednizolon. Jej siostrze Venus w latach 2010-2013 zezwolono na przyjmowanie prednizonu, prednizolonu, triamcynolonu i formoterolu. W dokumentach nie ma diagnozy, która byłaby przyczyną takiej decyzji Agencji.

Ponadto dokumenty świadczą o tym, że amerykańska gimnastyczka Simone Biles nie została zdyskwalifikowana pomimo pozytywnego testu dopingowego wykazanego w sierpniu 2016 roku i pojechała na Igrzyska Olimpijskie do Rio de Janeiro, gdzie zdobyła cztery złote medale. Również w latach 2012-2014 zezwolono jej zażywanie amfetamin/dekstroamfetamin. Wszystkie wspomniane substancje znajdują się na liście zakazanych substancji WADA.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski w odpowiedzi na pytania powiedział agencji „R-Sport”, że siostry Williams i Simone Biles nie naruszyły przepisów antydopingowych na Olimpiadzie 2016 w Rio de Janeiro.

http://pl.sputniknews.com

 


 

Były szef RUSADA: interesujące będą wyjaśnienia, jak taka „śmietanka” trafiła na Olimpiadę 

Według byłego szefa agencji RUSADA Nikołaja Durmanowa WADA robi nieuzasadnione ustępstwa na rzecz niektórych sportowców.

— Mamy przed sobą dość ciekawy fenomen: niektórzy sportowcy mogą przyjmować zakazane dla innych sportowców preparaty, jeśli udowodnią, że środki te są im niezbędne ze względów medycznych. W tym przypadku zezwolenie wydano siostrom Williams i Simone Biles. Ale cała sprawa polega na tym, że środki te są bardzo ciężkie. Oksykodon, hydromorfon, ritalin to substancje psychotropowe, leki przeciwbólowe, które są zazwyczaj przepisywane ludziom z poważnymi schorzeniami, którzy właściwie walczą o swoje życie. Są to pochodne morfiny i heroiny. W naszym kraju są one zakazane, a w Europie za ich nielegalne posiadanie można dostać nawet 14 lat.

—W związku z tym, z całym szacunkiem dla terapeutycznych wyjątków, chciałbym zapytać: jeśli sportowcom przepisywane są tak silne leki, może ich miejsce jest nie na Igrzyskach Olimpijskich, lecz na oddziałach intensywnej terapii? — powiedział Durmanow w wywiadzie dla stacji RT.

— Informacja jest bardzo interesująca, a jeśli jest autentyczna, a prawdopodobieństwo tego jest wysokie, trzeba posłuchać wyjaśnień, w jaki sposób taka „śmietanka”, choć formalnie zgodnie z przepisami, dostała się na Igrzyska Olimpijskie, — podsumował Durmanow.

http://pl.sputniknews.com

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2016-09-14)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=89718 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]