- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Duńskie muzeum sztuki w okowach politycznej poprawności

Kopenhaskie Muzeum Sztuki postanowiło wykreślić słowo „Murzyn” z opisów i tytułów eksponatów tym samym zmieniając ich oryginalne nazwy.

Podczas kontroli w Państwowym Muzeum Sztuki w Kopenhadze wykryto, że używa się niepoprawnego politycznie słowa „murzyn” w opisach eksponatów. Kontrolerzy zarekomendowali zmiane tego słowa co też władze Muzeum uczyniły. Doprowadziło to do absurdalnej sytuacji, w której zmienione zostały orginalne nazwy dzieł. I tak na przykład obraz „Głowa Murzyna” pędzla Karela van Mandera III został teraz nazwany „Głowa Afrykanina”.

Takie działania muzeum wywołały, o dziwo, głosy oburzenia w środowisku muzealników a także ze strony ministra kultury Bertela Haardera.

Nie chcę się wtrącać w to, jak Państwowe Muzeum Sztuki prezentuje swe poszczególne dzieła, ale osobiście uważam, że Dania będzie biedniejsza, jeśli zapomnimy o naszej przeszłości jako mocarstwa kolonialnego- powiedział Haarder.

Dyrektor Muzeum Sztuki Aros w Aarhus stwierdził natomiast, że Wizerunek człowieka, na jaki natrafiamy w starych tytułach i opisach dzieł sztuki, może powiedzieć coś o tym, gdzie jesteśmy dzisiaj i jak daleko zaszliśmy.

PAP/KRESY.PL

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]