Afrykańskie plemiona chcą odszkodowań za niemieckie ludobójstwo

Aktualizacja: 2016-05-26 10:37 am

Chodzi o ludobójstwo jakie miało miejsce w niemieckich afrykańskich koloniach na początku XX wieku.

Bob Kandetu, przedstawiciel Ovaherero Traditional Authority, skupiającej członków plemienia Herero powiedział: “Nie interesują nas żadne przeprosiny czy uznanie winy ze strony niemieckiej. Żądamy odszkodowania”. CZłonkowie organizacji nie chcą czekać na koniec negocjacji niemiecko-namibijskich dotyczących przyznanie się przez Niemcy do ludobójstwa z początku XX wieku. Z tego powodu złożą w najbliższym czasie pozew w Stałym Trybunale Arbitrażowym w Hadze.

Niemcy stale zaprzecza, że w dawnych koloniach w Afryce Południowo-Zachodniej doszło do ludobójstwa. Tylko jeden raz przedstawiciel Niemiec, użył słowa ”ludobójstwo” w kontekście niemieckiej Afryki – Norbert Lammert, przewodniczący Bundestagu.

Ludobójstwo było efektem niemieckiego stłumienia powstania ludu Herero przeciw kolonistom w latach 1904-1909. Plemiona zaczęły atakować niemieckich kolonistów. Oddziały pod dowództwem generała Lothara von Trotha, aby pokonać powstańców wypchnęła całe plemię do na tereny pustynne i później odcięły im dostęp do wody.

Szacunki mówią, że z powodu działań Niemców zginęło do 80 proc. ludu liczącego przed powstaniem 50 tys. członków. W podobny sposób Niemcy potraktowali plemię Nana, nazywali przez kolonistów Hotentotami.

Według obserwatorów negocjacje przedstawicieli parlamentów RFN i Namibii dotyczące upamiętnienia wydarzeń zakończą się do końca roku. Nie dotyczą jednak one odszkodowań. Niemiecka dyplomacja twierdzi, że nie ma prawnych podstaw do żądania rekompensat. Z tego powodu jak tłumaczą przedstawiciele plemion Herero i Nana: “Możemy liczyć jedynie na Stały Trybunał Arbitrażowy”.

kresy.pl / rp.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=87712 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]