- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Kard. Canizares: Komunia św. w postawie klęczącej oznacza szacunek dla Boga

Kardynał Antonio Cañizares, mianowany niedawno prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, jest ciągle jeszcze administratorem apostolskim archidiecezji Toledo. Tam właśnie, podczas Wielkiego Tygodnia, kardynał przywrócił do używania balaski w katedrze i zachęcał wiernych do przyjmowania Komunii św. na klęcząco i do ust – podaje Sanctus.pl.

Portal przypomina, że klęczniki do przyjmowania Komunii św. zostały niedawno wprowadzone w dwóch innych hiszpańskich katedrach – w Maladze, począwszy od Mszy św. Krzyżma oraz w diecezji Sił Zbrojnych w Madrycie.

W ubiegłym tygodniu na nowego arcybiskupa Toledo mianowany został abp Braulio Rodríguez. Kardynał Cañizares przed opuszczeniem archidiecezji udzielił wywiadu hiszpańskiej gazecie „ABC”. Oto pytanie dotyczące przyjmowania Komunii świętej: Kilka dni temu Eminencja zachęcał wiernych do przyjmowania Komunii św. na klęcząco. Czy Kościół poprzez reformę liturgii w ten sposób zbliża się do człowieka?

Kardynał Cañizares:Komunia św. w postawie klęczącej oznacza szacunek dla Boga, to jest serce człowieka, które uniża się przed Tym, kto miłuje go aż do końca. To są ważne znaki – nie chodzi o zmiany dla samych zmian, istotne jest poszukiwanie całościowego znaczenia i przezwyciężanie sekularyzacji obecnego świata. Jednym z celów naszej Kongregacji [KBiDS] jest zrealizowanie w tym roku wielkiej kampanii formacji liturgicznej.

Kardynał Cañizares odprawi dziś Mszę pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, w archibazylice na Lateranie.

Źródło: Sanctus.pl/The New Liturgical Movement

Za: PiotrSkarga.pl [1]


  • [2]
  • [3]
  • [4]
  • [5]