Aktualizacja strony została wstrzymana

„Zaplute karły reakcji – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956″

W warszawskiej siedzibie IPN odbył się wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”. Wystawa ma ukazać dzieje polskiego podziemia po II wojnie światowej.
Użyte w tytule wystawy sformułowanie to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej po wojnie. Celem otwartej właśnie ekspozycji jest ukazanie losów Polski podziemnej i przyczyn walki z systemem komunistycznym – mówi współautorka Agnieszka Jaczyńska z Biura Edukacji Publicznej IPN z Lublina.

Zwiedzający mogą poznać przede wszystkim sytuację podziemia zbrojnego, i zrozumieć na przykład dlaczego partyzanci pozostawali w lesie. „Był to wybór racjonalny, ponieważ próby ujawnienia się były często tożsame z wydaniem na siebie wyroku śmierci”  – wyjaśnia  Agnieszka Jaczyńska.
Na banerach  prezentowane są fotografie partyzantów, bunkrów w lesie, a także dramatyczne w wymowie,  wykonane przez funkcjonariuszy UB zdjęcia z zatrzymania i egzekucji działaczy podziemia, są także dokumenty z epoki, między innymi obwieszczenia ówczesnych władz.

Co ciekawe, twórcy na podstawie własnych badań dotarli do dokumentów i zdjęć powojennych organizacji walczących z propagandą komunistyczną, tworzonych przez młodzież gimnazjalną. To niemal nieznany wątek historii polskiego podziemia – powiedziała IAR  Agnieszka Jaczyńska.

Ekspozycję można oglądać w siedzibie IPN w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 21. Przy okazji wystawy odbyła się promocja albumu pod tytułem  „Zaplute karły reakcji…” Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956.

IAR

Skip to content