Litewska redakcja nazywa Armię Krajową terrorystami

Aktualizacja: 2015-12-17 10:40 pm

Telewizja internetowa tv.lrytas powiązana z największym dziennikiem litewskim zamieściła audycję atakującą Armię Krajową.

O sprawie pisze “Kurier Wileński”. “Telewizja „Lietuvos rytas” wyemitowała audycję, w której Armię Krajową nazywa się organizacją terrorystyczną” – twierdzi polski dziennik Wileńszczyzny. Publicysta gazety Rajmund Klonowski odkreśla przy tym, że następuje to kilka dni po otwarciu linii energetycznej LitPolLink, która po raz pierwszy, przez Polskę, podłączyła Litwę do zachodniego systemu energetycznego. Do tej pory pod względem energetyki pozostawała ona w epoce radzieckiej, bowiem połączona była jedynie z dawnymi republikami ZSRR. Ale atak medialny nastąpił również “dzień przed opłatkiem weteranów tej formacji w Wilnie […] zapewne nieprzypadkowo” – podkreśla redaktor “KW”.

Zarówno litewscy historycy jak popularna publicystyka na Litwie przedstawia Armię Krajową jako okupanta, a często jako formację ludobójczą. W latach 90 ubiegłego wieku litewskie władze blokowały powstanie organizacji kombatantów Armii Krajowej dlatego, że w nazwie swojej organizacji weterani chcieli zawrzeć właśnie pełną nazwę AK.

“Gdy kilka dni temu nowy minister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Witold Waszczykowski powiedział, że Polska podejmie z Litwą dialog, o ile pojawi się ze strony litewskiej gest w sprawie praw polskiej społeczności” – pisze Klonowski podsumowując już w tytule – “Masz Ci, Polsko, gest!”

kurierwilenski.lt/kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84689 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]