USA: 85 diecezji otrzyma wsparcie finansowe

Aktualizacja: 2015-12-18 10:54 am

W Stanach Zjednoczonych 85 diecezji rzymskokatolickich i obrządku wschodniego, stojących w obliczu wyzwań finansowych i duszpasterskich, otrzyma ponad 10 mln dolarów dotacji od podkomisji episkopatu USA ds. Katolickich Misji Wewnętrznych. Zajmuje się ona pomocą ubogim amerykańskim diecezjom. Dotacje finansowane są z krajowej kolekty Katolickich Misji Wewnętrznych, zebranej w wielu diecezjach Stanów Zjednoczonych. Wspiera ona zasadnicze programy duszpasterskie, takie jak formację seminaryjną, edukację religijną, życie małżeńskie i rodzinne, duszpasterstwo hiszpańskojęzyczne. Finansowane diecezji zmagają się z takimi problemami, jak duże odległości i trudne warunki geograficznie, zubożenie ludności, ograniczone zasoby.

„Trudności diecezji objętych Katolickimi Misjami Wewnętrznymi są realne, gdyż często one same nie dają sobie rady z zaspokojeniem podstawowych potrzeb duchowych i duszpasterskich. Tymi dotacjami wspieramy diecezje w zapewnianiu niezbędnej pomocy wiernymi – powiedział bp Peter Forsyth Christensen, który jest przewodniczącym wspomnianej podkomisji episkopatu. – Jesteśmy bardzo wdzięczni licznym ludziom, którzy umożliwiają te dotacje; to dzięki ich hojności Kościół jest wspierany i wspólnoty wiary umacniają się – dodał ordynariusz amerykańskiej diecezji Boise. Podkomisja spotkała się w Houston w dniach od 30 września do 1 października, aby rozważyć wnioski dotyczące dotacji finansowych na rok 2016

mh / rv, usccb.org

Za: Radio Watykańskie (03/11/2015)

KOMENTARZ BIBUŁY: Oczywiście, z uwagi na rozproszenie ludności w Stanach Zjednoczonych, odległości czy wielkie rozwarstwienia ekonomiczne, zawsze będą parafie wymagające pomocy finansowej. Ale jak te ogłoszone 10 milionów dolarów – czyli proporcjonalnie drobna suma i kropla w morzu potrzeb – mają się do kilku miliardów (!) dolarów wypłaconych przez amerykański Kościół tytułem odszkodowań za przestępstwa nadużyć seksualnych?

CZYTAJ:

 


 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=84086 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]