Brytyjska gazeta szkaluje Polaków: „nie możecie zaprzeczyć udziałowi w Auschwitz”

Aktualizacja: 2015-09-19 7:48 pm

„Polska, ze swoim głęboko zakorzenionym antysemityzmem była jedynym krajem pod kontrolą nazistów, który zaakceptowałby zaistnienie takiego centrum eksterminacji” – pisze na łamach “Belfast Telegraph” dr Kevin McCarthy.

Autor komentarza „Polacy nie mogą zaprzeczyć swojej roli w Auschwitz” odniósł się w ten sposób do tekstu Kai Kaźmierskiej z Ambasady RP w Londynie, która zwróciła uwagę na użycie mylącego zwrotu „obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Polsce” w liście do gazety z 28 lipca. Dr McCarthy stwierdził, że ma ona „technicznie rację”, jednak „powód jest bezpośredni: naziści wiedzieli, że Polska, ze swoim głęboko zakorzenionym antysemityzmem była jedynym krajem pod ich kontrolą, który zaakceptowałby zaistnienie takiego centrum eksterminacji”.

„W rzeczy samej, antysemityzm był historycznie tak mocno wrośnięty w Polskę, że 4 lipca 1946 roku, zaledwie 16 miesięcy po wyzwoleniu obozu Auschwitz, rozwścieczona polska społeczność w Kielcach zainicjowała serię brutalnych pogromów. W tym niewielkim mieście (tak w oryginale – red.) zamordowanych zostało 50 osób ocalałych z Holocaustu” – czytamy w „Belfast Telegraph”.

McCarthy twierdzi, że „te wrodzone antysemickie poglądy na świat” były „decydującym powodem, dla którego naziści [w całym tekście ani razu nie pada słowo „Niemcy” – przyp. red.] zlokalizowali centra eksterminacji w Polsce”. „I choć  może to być niesmaczne dla współczesnych Polaków, to nie można temu zaprzeczyć” – konkluduje autor.

belfasttelegraph.co.uk / Kresy.pl

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=83421 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]