Wielka Brytania: stanowcze NIE Kościoła dla eutanazji

Aktualizacja: 2015-07-22 10:42 am

W parlamencie Wielkiej Brytanii zgłoszony został projekt ustawy o tzw. samobójstwie wspomaganym. Debata w Izbie Gmin na ten temat ma się odbyć 11 września. Proponowane rozwiązania prawne mają umożliwić nieuleczalnie chorym dorosłym podjęcie decyzji o zakończeniu własnego życia z udziałem specjalistycznej pomocy medycznej. Oznacza to, że lekarze będą mogli dostarczyć zainteresowanym śmiercionośne leki. Wobec tak ukrytej formy eutanazji tamtejszy Kościół mówi stanowcze NIE.

„Chodzi o debatę niezwykle ważną. Informacje i wyjaśnienia na ten temat muszą być szeroko rozpropagowane we wszystkich parafiach w kraju” – uważa abp Peter David Gregory Smith. Przewodniczący komisji odpowiedzialności chrześcijańskiej i obywatelskiej episkopatu zaapelował przy tym do wszystkich wiernych, by na wszelki możliwy sposób próbowali dotrzeć do parlamentarzystów i wyrazić im zaniepokojenie groźnymi skutkami, jakie mogą wyniknąć z wprowadzenia tego typu ustawy. „Politycy powinni wysłuchać swoich wyborców, bo terminalnie chorym można pomóc przede wszystkim lepszą opieką paliatywną, a nie wspomaganym samobójstwem” – uważa hierarcha.

Biskupi uruchomili w związku z tym specjalną stronę internetową, której celem jest wyjaśnienie wszystkich proponowanych zmian i ich tragicznych konsekwencji. „Życie każdego człowieka jest zawsze godne szacunku i ochrony” – czytamy w udostępnionym przez episkopat materiale. Podkreśla się tam także to, że w bólu, cierpieniu i samotności każdy człowiek zasługuje na troskę i wsparcie, a nie na wspomagane samobójstwo. Stąd też konieczne jest rozwijanie opieki paliatywnej i hospicyjnej, tak by były one dostępne dla wszystkich. „Nawet najsłabsi i najbezbronniejsi, chorzy, starsi, biedni i nienarodzeni są dziełem Boga, są stworzeni na Jego obraz, przeznaczeni do życia wiecznego i zasługują na najwyższą cześć i szacunek” – czytamy na specjalnych stronach episkopatu Anglii i Walii.

lg/ rv

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=82602 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]