Abp Michalik podczas rezurekcji: „Nadciąga nowy totalitaryzm”

Aktualizacja: 2015-04-6 12:36 pm

– Zwycięstwem Chrystusa Zmartwychwstałego są oblężone konfesjonały – powiedział abp Józef Michalik podczas Mszy św. rezurekcyjnej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Metropolita przemyski mówił również o zagrożeniach czyhających na rodzinę, prześladowaniu chrześcijan i zaangażowaniu Kościoła do polityki.

Abp Józef Michalik podkreślił, że śmierć Chrystusa jest faktem historycznym, ale patrzenie na postać Jezusa tylko przez ten pryzmat, to za mało. – Wiara w zmartwychwstanie jest wiarą zbawczą, bo jest wiarą w moc boską Chrystusa. Chrystus zbawia nas nie tylko jako męczennik, nie tylko jako człowiek, ale jako Bóg-człowiek, który pokonuje grzech – mówił.

Zaznaczył, że fakt zmartwychwstania nabiera właściwej mocy i realizmu dopiero w sercu człowieka. – Dlatego zwycięstwem Chrystusa Zmartwychwstałego są oblężone konfesjonały – powiedział hierarcha. Przypomniał, że św. Jan Paweł II często pytał o to, czy ludzie się spowiadają.

Abp Michalik przestrzegał również przed ideologią gender. – Nadciąga nowa ideologia, nowy totalitaryzm, bo z gender nie wolno dziś dyskutować. To jest ideologia, a nie filozofia. Jeśli masz krytyczne zdanie o tej ideologii, to się wzywa do sądu. Nie masz prawa przestrzegać, nawiązywać do prawa natury, przypominać o odpowiedzialności rodziców – mówił.

Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że Kościołowi próbuje się narzucić milczenie w sprawach publicznych. W ten sposób nawiązał do zarzutów, że Kościół miesza się do polityki.

– Kościół żadnej partii, żadnego konkretnego człowieka nie chce popierać, także z roztropności, bo wie, że rozeznanie człowieka jest trudne. Często jeden i drugi może być prawy i wierzący i nie można dzielić społeczności wierzących popierając jednego – mówił abp Michalik. – Żaden biskup i żaden roztropny ksiądz nie popiera konkretnego człowieka. Popiera zasady i mówi, że kto tych zasad nie zachowuje, ten nie jest godny poparcia. To jest różnica – wyjaśniał.

Abp Michalik odniósł się także do prześladowań chrześcijan. Zwrócił uwagę, że w wielu krajach są atakowani w sposób bezpośredni, a sprawcy na ogół pozostają bezkarni. – Ale atak na prawo Boże, na prawo natury jest dzisiaj bardzo mocny także w naszych cywilizowanych i nowoczesnych krajach – zaznaczył. Ubolewał, że pod silną presją znalazła się obecnie rodzina, która jest narażona na wiele niebezpieczeństw.

Źródło: KAI

KRaj

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80955 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]