Biały Dom szpiegowany przez Izrael? Prezydencka administracja zaskoczona

Aktualizacja: 2015-03-25 10:57 am

Według mediów Izrael szpiegował Amerykanów, by pozyskać informacje o wynikach rozmów dotyczących programu nuklearnego Iranu. Biały Dom nie ukrywa swojego zdumienia raportem. Jednocześnie niektórzy jego przedstawiciele starają się usprawiedliwiać Izrael. Z kolei przedstawiciele bliskowschodniego państwa zaprzeczają, jakoby doniesienia medialne w ogóle miały pokrycie w faktach.

Rzecznik Białego Domu John Boehner stwierdził, że przed publikacją w mediach nie był świadomy istnienia przecieku. Jeden z czołowych polityków Partii Demokratycznej, Steny Hoyer poinformował, że dowiedział się o nim z gazety. Stwierdził, że sam fakt przecieku nie musi jeszcze oznaczać pogorszenia relacji między obydwoma krajami. Starał się usprawiedliwić Izrael twierdząc, że każde państwo stara się uzyskać jak najwięcej informacji na tematy go dotyczące i Stany Zjednoczone nie są tu wyjątkiem.

Raport na temat izraelskiego szpiegostwa ukazał się w poniedziałkowym Wall Street Journal. Izrael dementuje jakoby w ogóle doszło do szpiegostwa – podaje CNN. Na kolejny tydzień zaplanowana jest wizyta Bohnera w Izraelu.

Rozmowy na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego prowadziło z Iranem pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemcy. Premier Izraela, Benjamin Netaniahu podczas swojego wystąpienia w amerykańskim Kongresie skrytykował postawę Stanów Zjednoczonych, którą uznał za zbyt kompromisową. Jego zdaniem może ona doprowadzić do zdobycia przez islamistów broni atomowej.

Źródło: edition.cnn.com

Mjend

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=80683 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]