Koniec z muzeum IPN w Katowicach

Aktualizacja: 2014-05-29 10:46 am

Budynek dawnego aresztu UB, w którym prezentowane były ekspozycje Instytutu Pamięci Narodowej, został przekazany katowickiej policji. Koniec z wystawami ukazującymi metody pracy bezpieki i tragedię jej ofiary.

Budynek należał do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Krakowie, która przekazała zarząd nieruchomością Komendzie Miejskiej Policji w Katowicach. Od 2002 do 2012 roku mieściła się w nim siedziba katowickiego IPN. Po przeniesieniu siedziby Instytutu do nowego gmachu budynek przy ul. Kilińskiego 9 był wykorzystywany w celach edukacyjno-wychowawczych.

„Muzeum Areszt IPN zniknął z przestrzeni miejskiej Katowic. Zwiedzający już nigdy nie zobaczą tego unikatowego w skali kraju miejsca” – tłumaczy Monika Kobylańska, asystent prasowy katowickiego IPN.

Budynek ten jest jednym z ważniejszym punktów na mapie represji narodu polskiego. Znajdowały się w nim siedziby pruskiej policji, niemieckiej Schutzpolizei-Schupo, a po wojnie – Milicji Obywatelskiej.

Źródło: gosc.pl

mat

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=74838 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]