USA: Kongres Eucharystyczny FSSPX

Aktualizacja: 2014-02-15 11:12 am

Władze północnoamerykańskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X zapowiedziały, że w dniach od 11 do 13 maja br. w Olivet w stanie Illinois zostanie zorganizowany regionalny Kongres Eucharystyczny. Celebracje liturgiczne i wykłady będą miały miejsce w Notre Dame de La Salette Boys Academy – liceum prowadzonym przez FSSPX.

Notre Dame de La Salette Boys Academy – męskie liceum FSSPX w Olivet w Illinois

Uczestnicy kongresu wezmą udział w nabożeństwach i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz w procesji eucharystycznej; będzie też odprawiana liturgia godzin. Kulminacją celebracji liturgicznych będzie uroczysta Msza św. z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, sprawowana przez bp. Bernarda Tissiera de Mallerais’go. Podczas kongresu wykłady i prelekcje wygłoszą księża: Arnold Rostand („Św. Pius X i Eucharystia”), Patryk Rutledge („Ewangelia św. Jana, rozdz. VI”), Józef Wood („Msza i Najświętszy Sakrament”), Tomasz Scott („Trzy modlitwy komunijne”), Szczepan McDonald („Matka Boża od Najświętszego Sakramentu”) i Patryk Abbet („Dziękczynienie po Komunii”).

Kościół organizuje kongresy eucharystyczne (międzynarodowe, krajowe i regionalne) od czasów pontyfikatu papieża Leona XIII – pierwszy taki kongres odbył się w 1881 r. w Lille, a idea międzynarodowych spotkań poświęconych kultowi eucharystycznemu zrodziła się w środowiskach francuskiego laikatu już w połowie lat siedemdziesiątych XIX w. Chodziło nie tylko o ożywienie i poszerzenie nabożeństwa eucharystycznego, ale także o przeciwstawienie się narastającym tendencjom laicyzacyjnym o zabarwieniu antykościelnym i antyreligijnym.

Notre Dame de La Salette Boys Academy to liceum z internatem, założone w 2005 r. przez północnoamerykański dystrykt Bractwa Św. Piusa X. Akademia ma za zadanie dostarczyć solidnej katolickiej edukacji młodzieży męskiej w wieku 14­–18 lat – obecnie w murach szkoły naukę pobiera blisko stu chłopców. Jej twórcą i dyrektorem jest ks. Michał McMahon, absolwent Wydziału Politologii Uniwersytetu Yale, w latach 1996–1999 rektor niższego seminarium w Quezon na Filipinach, a następnie dyrektor naukowy Akademii Św. Józefa w Richmond w stanie Michigan.

Akademia znajduje się w niewielkim miasteczku Olivet w środkowowschodniej części stanu Illinois, 300 km na południe od Chicago. Budynki szkoły powstały już 100 lat temu jako protestancki Olivet Nazarene College. W 1939 r. szkołę zakupili polscy misjonarze saletyni i umieścili w niej wyższe seminarium i nowicjat. Na początku lat 50. XX wieku kompleks seminaryjny został znacznie rozbudowany – wzniesiono nie tylko nowe budynki mające służyć nauce i rekreacji, ale również kościół-replikę sanktuarium w La Salette. Jednak w 1974 r. uczelnia, ze względu na brak powołań, została zamknięta, a ziemia wokół niej sprzedana okolicznym farmerom. Przez kolejne lata, do 1987 r., budynki służyły jako centrum rekolekcyjne, a później stały nieużytkowane. W 2003 r. nieruchomość zakupiło FSSPX, rozpoczynając prace organizacyjne związane z przeniesieniem do Olivet Akademii Św. Józefa. Uroczyste poświęcenie i inauguracja roku szkolnego w Notre Dame de La Salette Boys Academy miały miejsce jesienią 2005 r.

Źródła

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73302 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]