Na Harvardzie o karze boskiej dla Żydów

Aktualizacja: 2013-11-25 9:42 pm

Chrześcijański magazyn wydawany przez studentów Uniwersytetu Harvarda przeprosił za opublikowanie eseju nawróconego Żyda. Jego przewiną była sugestia, że Żydzi zasługują na karę Boską, bo zabili Pana Jezusa.

O sprawie doniósł „The Boston Globe”. Kontrowersyjny artykuł został umieszczony na stronie internetowej „Harvard Ichthus” w ubiegłą środę, po czym go usunięto, następnie zmieniono nieco treść i ponownie umieszczono w piątek rano. Chwilę potem jednak esej ponownie usunięto. W sobotę redaktor naczelny „Harvard Ichthus” Aaron Gyde opublikował przeprosiny. Stwierdził, że „nie było intencją autora ani redakcji publikowanie eseju, który można interpretować jako antysemicki”.

Esej został napisany przez anonimowego Żyda, który przeszedł na chrześcijaństwo. Zwracając uwagę na cierpienia Żydów w całej historii, w tym Holocaust, autor napisał: „My, Żydzi odrzuciliśmy Boga, jesteśmy współwinni jego śmierci na krzyżu. Tym samym zasłużyliśmy na kary, które spadają na nas od ponad 2000 lat”. Esej zatytułowany: „Dlaczego my?” umieszczony na internetowej stronie magazynu cieszył się ogromną popularnością.  

Choć redaktor naczelny podkreślał, że ani autor, ani redakcja nie zamierzali nikogo  obrazić, zauważył, iż pogląd o tym, że winę za ukrzyżowanie Jezusa ponoszą Żydzi był wygłaszany przez wieki przez wielu przywódców religijnych. Dodał jednak, że w 2011 r. papież Benedykt XVI oficjalnie się go wyrzekł.

Władze uczelni poproszone o komentarz w sprawie stwierdziły, że kolegium profesorskie nie faworyzuje i nie  popiera poglądów którejkolwiek z ponad 400 organizacji studenckich działających na Harwardzie. Dodano, że jako instytucja szkolnictwa wyższego, uczelnia korzysta z podstawowej wartości wyrażania poglądów.

Źródło: Newsmax.com, Boston Globe, AS.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71660 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]