Kolejny kościół popada w ruinę

Aktualizacja: 2013-05-13 11:00 am

We wsi Kniażyce, w obwodzie mohylewskim, na oczach jej bezradnych mieszkańców popada w ruinę kościół katolicki pw. św. Mikołaja. Stare freski praktycznie już nie istnieją, ściany pękają, a o dawnej świetności tego miejsca nic już nie świadczy.

Barokowy, podominikański kościół, ufundowany został przez Konstantego Władysława Paca, zbudowany w 1681 roku. W 1872 zamieniony na cerkiew prawosławną, od lat jest opuszczony i zdewastowany, pomimo tego iż świątynia znajduje się na liście dziedzictwa historycznego i kulturowego Białorusi. Unikalne freski w tej XVII wiecznej świątyni pokryła pleśń i mech, a mieszkańcy wioski ze łzami w oczach obserwują, jak z roku na rok podada w ruinę.

– W tej świątyni moi rodzice brali ślub, my wszyscy tu chrzczeni byliśmy. Bardzo smutno że on teraz ginie – mówi mieszkanka wsi Kniażyce.

Niestety, ten obraz nie jest niczym niezwykłym dla regionu Mohylewa. W podobnej sytuacji znajduje się co najmniej 6 obiektów, a wszystkie teoretycznie znajdują się pod ochroną państwa, jako zabytki architektury.

Jeszcze w 2006 miejscowe władze planowały tam remont. Postawiono nawet rusztowania, ale te zniknęły po kilku tygodniach, i od tego czasu nikt nie interesuje się losem kościoła.

– Kniażyce są interesujące, ponieważ znajduje się tam obiekt barokowy – mówi kanałowi CTW Aleksander Agajew – docent katedry archeologii Uniwersytetu Państwowego im. Kuleszowa w Mohylewie. – Stoi wzdłuż trasy do Mińska, więc przewodnicy zawsze o nim mówią. Jeśli chcemy, żeby turyści do nas przyjeżdżali, byśmy mogli odczuwać dumę z naszych miast i wsi, to trzeba chronić to co jeszcze pozostało – konstatuje Agajew.

fasada-glowna

Widok z 2006 roku, gdy ustawiono rusztowania

Widok z 2006 roku, gdy ustawiono rusztowania

płyta nagrobna

płyta nagrobna

chór

chór

nawa główna

nawa główna
krypta

krypta

Kresy24.pl/ctv.by/foto: radzima.org

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=68377 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]