Polska: Rząd popiera głupie imiona

Aktualizacja: 2013-03-15 9:33 am

Obecne prawo o aktach stanu cywilnego zakazuje nadawania dziecku imienia, które nie pozwala na łatwe odróżnienie płci. Niedopuszczalne są też zdrobnienia. Rząd przygotowuje jednak nowelizację prawa, która zliberalizuje zasady nadawania imion. Jak tłumaczy Małgorzata Piotrak, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSW, zmiany są potrzebne „w związku ze zwiększającą się liczbą małżeństw z cudzoziemcami, a także pojawieniem się imion nie spolszczonych, które nie dają pewności co do płci dziecka”.

Decyzja o wyborze imienia jest podejmowana często pod wpływem emocji, chęci chwilowego zabłyśnięcia, dodania dziecku wątpliwej oryginalności. Jednak w przyszłości może być dla dziecka krzywdząca. – przestrzega Tomasz Brzózka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Komentarz Redakcji [xPortal.pl]: Nawet przy obecnych uregulowaniach prawnych wśród najmłodszych mieszkańców naszego kraju zastraszająco wrasta liczba nazwisk w rodzaju „Dolores Śledź” czy „Carmen Fąfara”. Wielkomiejskie lub małomiasteczkowe buraki usiłują dowieść swojej światowości, nadając dziecku imię, które w ich spaczonym mniemaniu ma „ułatwić mu przyszłą karierę na Zachodzie” albo nazywając je na cześć bohatera swojego ukochanego amerykańskiego filmu czy serialu. Rząd chce pójść im wszystkim na rękę, a nawet zachęcić do takich praktyk. Rządzący w Warszawie liberałowie dążą do przenicowania polskiej kultury i zastąpienia jej kosmopolitycznym, „wielokulturowym” szlamem na wzór zachodni.

  Konstrukcja przepisów regulujących dopuszczalność imion nie powinna opierać się na liberalnym założeniu, że „wybór imienia dla dziecka jest sprawą rodziców”, ale nakazem respektowania i ochrony tradycji. Prawnym kryterium dopuszczalności imienia powinna być narodowość dziecka (dla każdej da się łatwo sformułować katalog tradycyjnych imion) oraz jego historyczność (w celu wyłączenia krzywdzących słowotwórczych eksperymentów niewydarzonych rodziców). (A.D.)

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=67369 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]