Rząd chce cenzurować homilie

Aktualizacja: 2013-01-3 11:26 am

W połowie stycznia ma się odbyć pierwsze posiedzenie rządowej Rady ds. mowy nienawiści – zapowiedział dziś minister Michał Boni, który będzie kierował pracami tego zespołu.

Zadaniem rządowego organu będzie monitorowanie zjawisk dotyczących „mowy nienawiści”, agresji społecznej i dyskryminacji. Celem organu ma być także monitorowanie słów wypowiedzianych podczas homilii.

To pomysł kuriozalny, powiedziała o powstaniu zespołu poseł Barbara Bubula z sejmowej Komisji Kultury.

– To jest, albo przejaw dążeń totalitarnych, albo bardzo śmieszna inicjatywa. Trudno ją nawet ocenić. Wiem o tym, że w samej PO było bardzo wiele głosów przeciwnych, działa to poza wszelkimi przepisami prawa więc nawet nie ma żadnego oparcia w istniejących przepisach. Ponieważ gdyby powstały takie przepisy byłyby one niezgodne z konstytucją w związku z tym myślę, że należy się sprzeciwiać istnieniu tego ciała. Zajmowanie się tego typu cenzurą zwłaszcza cenzurą działalności instytucji kościelnych jest częścią zupełnie kuriozalną – akcentowała poseł Barbara Babula.

Z niepokojem na działania rządu ws. mowy nienawiści patrzy także etyk ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Wydaje się, że te działania w gruncie rzeczy mają na celu nie tyle walkę z falą  agresji językowej w internecie, czy w przestrzeni życia politycznego o ile  właśnie walkę ze słowami niezależności i niezawisłości jakie padają ze strony Kościoła i ze strony niektórych mediów katolickich; i to jest chyba główny cel tych działań. Wydaje mi się, że należy jednoznacznie ocenić je bardzo negatywnie – powiedział prof. Paweł Bortkiewicz.

RIRM

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=66070 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]