Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Audio-inwigilacja w autobusach

Instytucje transportowe w USA po cichu instalują w autobusach miejskich system nadzoru wyposażony w mikrofony, który może nagrywać i przechowywać rozmowy pasażerów. Systemy takie instalowane są m.in. w San Francisco, Kalifornii, Oregon, Michigan, Ohio, Connecticut i Baltimore.

Do wniosków, umów i innej dokumentacji zamówień publicznych dotarły amerykańskie media. Niektóre z instalowanych systemów finansowane są przez Homeland Security. Korzystanie przez sieci transportowe z takiego systemu nadzoru budzi zastrzeżenia odnoszące się do podsłuchu bez nakazu sądowego, istnieje obawa, że nagrywane rozmowy pasażerów będą pobierane i wykorzystywane przez organy ścigania.

Władze San Francisco zatwierdziły opiewający na 5,9 miliona dolarów kontrakt na instalację systemu nadzoru audio, w całości sfinansowany przez Homeland Security. System ten zostanie zainstalowany w 357 autobusach i zabytkowych tramwajach. Planowane jest dalsze rozszerzenie zasięgu systemu do 600 kolejnych pojazdów.

Jak zwykle w takich przypadkach, władze twierdzą, że system ten ma zapewniać bezpieczeństwo pasażerów i pomóc rozwiązywać skargi wnoszone przez kierowców. Ekspert od systemów bezpieczeństwa, Ashkan Soltani, powiedział magazynowi The Daily, że system rejestracji dźwięku może być połączony z systemem rozpoznawania twarzy osób uwiecznionych na nagraniach.

W Eugene w stanie Oregon, urzędnicy złożyli zamówienie na mikrofony, które są w stanie oddzielać dźwięki rozmów od innych odgłosów np. silnika autobusy, wycieraczek czy wiatru. Starają się także o zainstalowanie pięciu kanałów audio w każdym autobusie, które mogłyby być połączone z kamerami i synchronizować dźwięk z nagrywanym obrazem.

W 2009 roku władze Baltimore zrezygnowały z instalacji mikrofonów w autobusach po protestach stowarzyszeń praw obywatelskich, które twierdziły, że taki system narusza ich prawo do prywatności oraz przepisy odnośnie podsłuchu.

Władze zwróciły się do prokuratora generalnego z prośbą o opinię w tej sprawie. Ten orzekł, że oznaczenie informujące pasażerów o nadzorze audio/video w autobusach rozwiąże problemy prawne dotyczące wprowadzenia systemu. Natychmiast zostały podjęte kroki mające na celu wdrożenie systemu. W zeszłym miesiącu ogłoszono początkową instalacje systemu w 10 autobusach. Docelowo wyposażonych w ten system ma być 340 autobusów.

KOMENTARZ BIBUŁY: Z tym instalowaniem „po cichu” tychże mikrofonów – bo kamery już są w niemal wszystkich autobusach – to nie jest zupełnie tak. Owszem, czyni się to bez większego rozgłosu, jednak w prasie pojawiły się informacje i nawet rozgorzała mała „dyskusja” w lokalnych mediach. Społeczeństwo amerykańskie jest jednak coraz bardziej apatyczne, a wraz z upowszechnieniem się gadżetów technologicznych: iPhonów, smartphonów, iPadów, etc, ludzie dobrowolnie oddają dużą część swej prywatności, a z czasem godzą się na jeszcze większą inwigilację. No bo w końcu co za różnica w jaki sposób jest się podsłuchiwanym, wszak rozmawiając sobie przez FaceTime, Skypa, tekstując, wysyłając emaile czy tym bardziej bawiąc się w fejsbuka, ludzie i tak potencjalnie mogą , a często i są  inwigilowani. Jedna kamera i jeden mikrofon więcej tak dla ukształtowanej większości – szczególnie młodych ludzi – i tak nie robi już różnicy.

Za: Autonom.pl (2012-12-11) | http://www.autonom.pl/?p=3013

Skip to content