Wielkiego meczetu w Londynie nie będzie

Aktualizacja: 2012-12-6 9:05 pm

Władze gminy Newham odrzuciły projekt budowy meczetu, który byłby jednym z największych w Europie Zachodniej i kilkakrotnie większy od anglikańskiej katedry św. Pawła położonej w brytyjskiej stolicy.

Konserwatywny ruch religijnego odrodzenia muzułmańskiego Tablighi Jamaat, założony w 1926 roku w brytyjskich Indiach, ubiegał się o zezwolenie na budowę meczetu na 9 tys. ludzi w West Ham we wschodnim Londynie w pobliżu parku olimpijskiego.

Jak przypomina prasa, 9 tys. ludzi to trzy lub nawet czterokrotnie więcej, niż może się zmieścić w katedrze św. Pawła w Londynie. Świątynia ta jest drugim największym budynkiem kościelnym w Zjednoczonym Królestwie.

Rada gminy Newham odrzuciła wczoraj projekt budowy po przestudiowaniu “z dużą uwagą” planów – powiedział Conor McAuley z władz gminy. Podczas obrad ratusz w Newham otaczała policja i 3 tys. zwolenników budowy meczetu.

– Proponowany meczet jest za duży. Spowodowałby nadmierne zwiększenie ruchu ulicznego i kolidowałby z pobliską zabudową historyczną – uzasadnił decyzję McAuley. – Priorytetem władz gminy Newham jest budowa mieszkań i tworzenie miejsc pracy. Nie wydaje się nam, by projekt (budowy meczetu) pasował do naszej polityki – dodał.

W meczecie miałaby znajdować się sala modlitw na 7440 osób i dodatkowe pomieszczenie dla 2000 kobiet. Oprócz meczetu miałaby powstać muzułmańska biblioteka, sala jadalna na 2000 ludzi, pawilon sportowy oraz boiska.

MM, PAP

KOMENTARZ BIBUŁY: Oczywiście tytuł powinien brzmieć: “Wielkiego meczetu (na razie) w Londynie nie będzie”, z podkreśleniem właśnie tego “na razie“, bo dechrystianizacja Wysp jest już tak zaawansowana, że w to puste miejsce będzie się wlewało coś innego, czyli mieszanina judaizmu i islamu – każde wypełniając tę pustkę na swój sposób.

  Za: Nasz Dziennik, Czwartek, 6 grudnia 2012 -- [Org. tytuł: « Wielkiego meczetu w Londynie nie będzie»]
  Tags: ,

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=64555 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]