Premier Holandii chce stworzyć krajom UE możliwość rezygnacji z euro

Aktualizacja: 2012-11-30 1:17 pm

Premier Holandii Mark Rutte opowiedział się w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung” za zmianą unijnych traktatów, by umożliwić wyjście ze strefy euro krajom, które by tego chciały, bez konieczności równoczesnego wystąpienia z UE.

W rozmowie, opublikowanej w piątek na łamach wydawanej w Monachium gazety, Rutte zastrzegł, że jako pragmatyk chciałby przeprowadzać wszystkie zmiany w ramach obowiązujących traktatów. „Jednak w przypadku, gdyby okazało się to konieczne, nie będziemy zwlekali” – zapowiedział.

„Na przykład chcemy przeforsować (rozwiązanie) pozwalające poszczególnym krajom na wyjście ze strefy euro, jeżeli sobie tego życzą. (…) W tej chwili nie jest to możliwe, ponieważ jedynym sposobem na rezygnację z euro jest wyjście z Unii Europejskiej” – wyjaśnił Rutte. „Musielibyśmy więc zmienić traktaty. Jesteśmy do tego gotowi” – podkreślił.

Na pytanie, czy zmiana traktatów konieczna byłaby również w przypadku, gdyby kraje eurolandu chciały umorzyć Grecji część jej długów, Rutte wyjaśnił, że musieliby o tym zdecydować prawnicy. Zastrzegł, że jest przeciwny umorzeniu długów – „nie z powodów prawnych, lecz dla zasady”. Umorzenie długów „byłoby złym sygnałem dla zadłużonych krajów, a także dla naszych partnerów, w tym Ameryki” – powiedział.

(PAP)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=64301 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]