Antykatolicyzm rektora UKW w Bydgoszczy – usunął krzyż z uczelni

Aktualizacja: 2012-11-19 10:01 am

Prof. Janusz Ostoja-Zagórski, rektor UKW w Bydgoszczy usunął krzyże ze swojego gabinetu i z sali senatu uczelni. Decyzja nowego rektora UKW, wzbudziła wiele kontrowersji.

-Działania rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy mogą świadczyć o nietolerancji – powiedział mec. Bartosz Kownacki, poseł PiS.

Prof. Janusz Ostoja-Zagórskim, rektor UKW od września tego roku zdecydował niedawno o zdjęciu krzyża z sali senatu Uniwersytetu. Ponadto jak informuje poseł – rektor zasugerował swoim profesorom, by nie uczestniczyli we Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w uczelnianych togach.

– To skandaliczne i niedopuszczalne zachowanie, dlatego że pomija szereg istotnych aspektów m.in. faktu, że krzyż jest symbolem naszej wiary i dla większości Polaków ma szczególne znaczenie. Rektor w sposób szczególny powinien to uszanować. Warto zwrócić uwagę, że również wśród kadry uniwersyteckiej większość osób jest katolikami. (…) Krzyż to symbol kulturowy, symbol tożsamości i choćby z tego powodu krzyż powinien znaleźć się w szczególnym miejscu, również na uczelniach wyższych – mówi pos. Bartosz Kownacki

Poseł dodał, że do obecności krzyża w przestrzeni publicznej odniósł się wcześniej Europejski Trybunał Praw człowieka.

– W zeszłym roku Europejski Trybunał Praw człowieka zajmował się sprawą krzyża, który został usunięty w szkole we Włoszech. (…) Krzyż co do zasady, prawidłowej i należycie rozumianej to symbolem biernym, który nie narzuca nikomu jakiegokolwiek światopoglądu, tym bardziej światopoglądu chrześcijańskiego, i jako taki jest dopuszczalny w tych miejscach. (…) Warto również zwrócić uwagę, że w ramach tego zrzeszenia jeden z sędziów, który je wydawał podkreślił, że taki wojujący sekularyzm, wojujący ateizm, który narzuca np. zdejmowanie krzyży, wymazywanie symboli chrześcijańskich z życia publicznego jest też pewnego rodzaju światopoglądem. Właśnie światopoglądem laickim i taki wojujący laicyzm jest również nietolerancją – akcentował pos. Bartosz Kownacki.

Poseł zamierza wystosować list otwarty w tej sprawie do rektora UKW. Wyraził też nadzieję, że sprawą zajmie się parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji Polski.

Wypowiedź pos. Bartosza Kownackiego

RIRM

Za: Radio Maryja (19 listopada 2012) -- [Org. tytuł: « Nietolerancyjne zachowanie rektora – usunÄ…ł krzyż z uczelni»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=63639 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]