UK: Sąd piętnuje normalność

Aktualizacja: 2012-11-4 8:10 pm

Catholic Care, ostatni katolicki ośrodek w Wielkiej Brytanii, który zajmował się m.in. adopcją, zostanie zamknięty. Po trwającej pięć lat batalii o możliwość funkcjonowania placówki na zasadach zgodnych z prawem naturalnym brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że ośrodek nie ma prawa odmawiać adopcji osobom żyjącym w gejowskich hybrydach.

Ośrodek Catholic Care działający na obszarze diecezji Leeds znany jest w Wielkiej Brytanii już od blisko 150 lat. Oprócz kwestii związanych z opieką nad dziećmi oraz pośrednictwem w procesie adopcyjnym instytucja pomaga również kobietom oczekującym narodzin dziecka, które znalazły się w trudnej sytuacji, a także całym rodzinom, którym trudno jest związać koniec z końcem.

Szczególną troską otacza dzieci i dorosłych dotkniętych upośledzeniem umysłowym, podejmuje również wysiłki mające zapobiegać wykluczeniu osób starszych z życia społecznego. Niestety, działalność ośrodka już wkrótce wygaśnie. Powód? Sąd Najwyższy orzekł, że katolicka placówka nie może odmawiać adopcji osobom żyjącym w relacjach jednopłciowych.

W ten sposób zakończono ciągnący się od 2008 r. proces apelacyjny, w którym CC domagało się prawa do zachowania swojego statutu. A statut oparty jest na wartościach katolickich, ośrodek ściśle współpracuje z Konferencją Episkopatu Anglii i Walii w kwestiach pomocy społecznej oraz promocji życia i rodziny rozumianej jako wspólnota tworzona przez mężczyznę, kobietę oraz dzieci.

Zapisy te jednak od dawna były solą w oku gejowskiego lobby. Mimo że tak naprawdę stanowi ono niewielką grupkę, to jednak z uwagi na wprowadzone w 2007 r. przepisy zobowiązujące wszystkie placówki adopcyjne do otwarcia swych drzwi osobom o zwichrowanej orientacji seksualnej doprowadziło do zamknięcia wszystkich katolickich placówek adopcyjnych niegodzących się na niszczenie osobowości dzieci poprzez umieszczanie ich w gejowskich środowiskach.

Wyjątkiem było Catholic Care, które postanowiło wtedy złożyć apelację i domagać się prawa do zachowania swojej tożsamości w imię dobra adoptowanych dzieci. Sąd jednak zignorował interes wielu tysięcy dzieci oczekujących z utęsknieniem na ciepły, normalny dom i orzekł, że dobrem nadrzędnym jest uprzywilejowanie mniejszości seksualnej. Po ogłoszeniu wyroku przedstawiciele CC poinformowali, że będą zmuszeni zaprzestać działalności.

Anna Bałaban

Za: Nasz Dziennik, Poniedziałek, 5 listopada 2012 -- [Org. tytuł: « SÄ…d piętnuje normalnośÄ‡»]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=62947 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]