Pomnik Lenina zdemontowany w stolicy Mongolii

Aktualizacja: 2012-10-17 8:51 pm

W ubiegły czwartek z placu w Ułan Bator, a więc stolicy Mongolii, zniknął pomnik Włodzimierza Lenina. Decyzję o usunięciu obiektu, podjął nowy mer miasta, wywodzący się z liberalno-konserwatywnej Demokratycznej Partii Mongolii.

Pomnik został zdjęty z cokołu i załadowany na ciężarówkę, a następnie wystawiony na licytację. Mer Ułan Bator potępił wodza bolszewików w specjalnym przemówieniu, przypominając o ofiarach komunistycznej władzy. Podczas zimnej wojny, Mongolia była radziecką satelitą, zaś w szkołach uczono o Włodzimierzu Leninie jako „nauczycielu”.

System polityczny Mongolii, zmienił się z jednopartyjnego na demokratyczny w 1990 roku.

Źródło: BBC

MM

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=62148 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]