USA: Zmarł ks. Hektor Bolduc

Aktualizacja: 2012-09-14 6:54 pm

10 września br. zmarł ks. Hektor Bolduc, jeden z pierwszych amerykańskich kapłanów Bractwa Św. Piusa X i wieloletni przełożony najpierw dystryktu południowo-wschodniego, a później – po reorganizacji struktur FSSPX w Stanach Zjednoczonych w 1984 r. – dystryktu USA. To jego wysiłkom Bractwo i związani z nim wierni zawdzięczają położenie podwalin pod prężny ośrodek duszpasterski i edukacyjny w Saint Mary’s w stanie Kansas, powstanie kościoła Królowej Anielskiej w Dickinson w Teksasie, kościoła św. Wincentego à Paulo w Kansas City w stanie Missouri oraz wielu kaplic i oratoriów FSSPX w Stanach Zjednoczonych.

Ks. Hektor Bolduc (1936-2012)

Ksiądz Hektor Bolduc urodził się w 1936 r. W młodości służył w oddziałach US Army stacjonujących w Europie, później studiował na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie, a wreszcie wstąpił do seminarium Zgromadzenia Księży Marianów. Następnie wyjechał do Szwajcarii i rozpoczął formację w seminarium św. Piusa X w Ecône, gdzie w 1974 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Lefebvre’a.

Ks. Hektor Bolduc asystuje abp. Lefebvre’owi podczas liturgii sprawowanej w kościele pw. św. Wincentego a Paulo (1981r.)

Ksiądz Bolduc przez lata mocno wspierał abp. Lefebvre’a, co było szczególnie widoczne w 1983 r., w czasie kryzysu związanego z działalnością „The Nine” – grupy dziewięciu amerykańskich księży i seminarzystów, którzy ostatecznie odeszli lub zostali usunięci z Bractwa ze względu na głoszenie poglądów sedewakantystycznych.

W 1984 r. ks. Bolduc poprosił o zwolnienie ze ślubów, powołując się na przyczyny natury osobistej. Mimo odejścia z szeregów Bractwa wciąż darzył je niezmiennym szacunkiem i przez lata pozostawał w ścisłych kontaktach z przełożonymi FSSPX w Stanach Zjednoczonych. Jako duszpasterz nie należącej do żadnych struktur kanonicznych kaplicy pw. św. Michała w East De Pere (diecezja Green Bay w stanie Wisconsin) korzystał z posługi biskupów Bractwa.

Kilka lat temu zdiagnozowano u niego raka gardła; w chwili śmierci miał 76 lat.

(źródła: sspx.org, legacy.com, 10 i 11 września 2012).

  Tags: ,

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=60866 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]