Prywatyzacja Lasów Państwowych

Aktualizacja: 2012-07-10 10:24 am

Rząd usilnie poszukuje dodatkowych źródeł dochodu. Ministerstwo środowiska ma w planach zasilenie budżetu środkami z Lasów Państwowych. Rozważana jest również prywatyzacja części Lasów Państwowych. Zyski miałyby przynieść 1,3 miliarda złotych. O ile oddanie w lasów w ręce prywatny to dobry pomysł, nie jest nim już inna propozycja ministerstwa, by zwiększyć wpływy do budżetu – dodatkowe opodatkowanie transakcji drzewem.

Na chwilę obecną, Lasy Państwowe do kas gminnych uiszczają zryczałtowany podatek leśny oraz podatek od dochodów “innych niż pochodzących z gospodarki leśnej”. Ministerstwo środowisko rozważa również objęciem podatkiem CIT dochodów z gospodarki leśnej.

Polskie Stronnictwo Ludowe zgłosiło już swój sprzeciw argumentując, że dodatkowy podatek odbije się na całym przemyśle drzewnym, a co za tym idzie, również na gospodarce. Również w samej Platformie Obywatelskiej nie wszyscy zgadzają się na objęcie podatkiem CIT dochodów z gospodarki leśnej. Pojawiają się argumenty, że takie rozwiązanie pozwoli Lasom Państwowym na działanie na zasadzie zwykłego przedsiębiorstwa i, czego nasi przywódcy obawiają się najbardziej, zaczną “uciekać w koszty”. Dlatego proponują podniesienie stawki podatku leśnego jako sposobu na zwiększenie wpływów do budżetu.

Pojawił się również inny pomysł – sprzedaży nieefektywnych, z ekonomicznego punktu widzenia, mniejszych połaci leśnych. Podobno takie rozwiązanie popierają również leśnicy, którzy skarżą się na koszty dojazdów do takich skrawków leśnych, często przewyższających wartość rosnących tam drzew.

Z dokonanych obliczeń wynika, że do sprzedaży byłoby 36 tysięcy hektarów lasów. Przy cenie 20-30 zł  za hektar przyniosłoby to zysk w wysokości ponad miliarda złotych. Kolejne 300 milionów uzyskanych zostałoby dzięki sprzedaży atrakcyjnych działek i niedoinwestowanych ośrodków wypoczynkowych.

Tomasz Tokarski

Źródło: www.gazetaprawna.pl

  Tags: ,

  Drukuj Drukuj

   

  ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
  Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=58639 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


  Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


  Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


  UWAGI, KOMENTARZE:

  Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
  Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]