- Bibula – pismo niezalezne - http://www.bibula.com -

Grecja: Żydzi oburzeni wynikiem wyborów

Sukces greckiej partii nacjonalistycznej Złoty Świt w ostatnich wyborach parlamentarnych nie mógł pozostać bez odzewu środowisk i organizacji żydowskich, które, jak często deklarują, stoją na straży europejskich demokracji i chronią europejskie społeczeństwa przed zagrażającycm im “faszyzmem”.

Greccy Żydzi sukces demokratycznie wybranych nacjonalistów postrzegają jako “poważny cios” w demokrację i zagrożenie powrotem “faszyzmu”. Oświadczenie w tej sprawie wydał Centralny Zarząd Społeczności Żydowskich w Grecji.

Złoty Świt zdobył 21 miejsc w greckim parlamencie, przekraczając po raz pierwszy w swej historii próg wyborczy. Żydzi powołując się na demokrację i wolność wzywają media oraz “siły demokratyczne” w parlamencie i społeczeństwie do zwalczania partii nacjonalistycznej oraz nieustannej walki z “rasizmem, nietolerancją i antysemityzmem”. Żydzi podkreślili, że wysiłki te są obowiązkiem ludzi, którzy cenią demokrację, wolność (?) i humanitaryzm.

Ostatecznie nie wiadomo ilu członków Złotego Świtu zostanie parlamentarzystami, ponieważ Grecja stoi w obliczu rozpisania nowych wyborów. Jak podaje JTA, jeden z największych portali żydowskich, przywódcy społeczności w prywatnych rozmowach mają nadzieję, że nacjonaliści zdobędą mniejsza liczbę miejsc w parlamencie, licząc, że Grecy “uświadomią sobie powagę sytuacji”.

  • [1]
  • [2]
  • [3]
  • [4]