Aktualizacja strony została wstrzymana

Fiasko blokady eksportu nafty z Iranu do Europy – Iwo Cyprian Pogonowski

Członkowie Unii Europejskiej blokujący import ropy naftowej z Iranu stali się pośmiewiskiem w Teheranie. Są przezywani „pudlami europejskimi” lub „szczeniakami europejskimi,” które poniosą ciężkie konsekwencje embarga. Po pierwsze, rafinerie europejskie są przystosowane do nafty importowanej z Iranu, na którą to ropę naftową nie mają innego źródła tak, że Europejczycy będą zmuszeni kupować ropę irańską od pośredników po wyższej cenie po wygaśnięciu bieżących kontraktów.

Da przykładu takie państwa jak Hiszpania, Włochy a zwłaszcza Grecja znajdą się w ciężkim kryzysie nie mając innych źródeł na wysokiej jakości lekką ropę naftową z Iranu. Natomiast wnet odbędzie się sesja parlamentu w Teheranie, na której może zapaść decyzja natychmiastowego skasowania kontraktów z krajami, które zgodziły się na embargo eksportu z Iranu, ponieważ Chiny i inne państwa azjatyckie są gotowe kupić cały eksport ropy Iranu przeznaczony dla Europy i dodać go do istniejącego dawniej zakontraktowanego importu ropy naftowej z Iranu do tychże krajów.

W rezultacie zagrożone upadłością kraje południowej Europy będą musiały kupować ropę z Iranu od paskarzy po wyższej cenie. Będzie to ciężki cios dla Grecji, która korzystała ze specjalnych zniżek przy zakupach ropy z Iranu i tragedia grecka łatwo może stworzyć kaskadę upadłości obejmującą Portugalię, Włochy, Hiszpanię etc. dzięki ich udziałowi w karykaturalnej obronie monopolu nuklearnego Izraela na Bliskim Wschodzie. Zanosi się na symboliczną i karykaturalną powtórkę bitwy o Termopile między Grekami i Persami. Członek parlamentu w Teheranie Nasser Soudani powiedział, że „Europa będzie płonąć w ogniu szybów Iranu”.

Mimo nadziei Zachodu, Arabia Saudyjska nie ma łatwo osiągalnych nadwyżek, ponieważ dzięki temu może utrzymywać wysokie ceny ropy naftowej żeby móc ugłaskać swoją ludność podnieconą „Wiosną Arabską”. Tymczasem rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Lawrow powiedział, że „Jednostronne sankcje są szkodliwe” a ministerstwo spraw zagranicznych Chin  zakomunikowało opinię, że „stosowanie sankcji na ślepo przeciwko Iranowi nie daje pozytywnych rezultatów”.

Indie razem z Rosja i Chinami ignoruje sankcje przeciwko Iranowi i płacą własną walutą lub złotem za import ropy naftowej z Iranu. Natomiast z pewnością Południowa Korea i Japonia potrafią wkrótce uzyskać aprobatę USA na nie przestrzeganie sankcji przeciwko Iranowi – jak to wcześniej pisałem w artykule o ucieczce od dolara w Eurazji i powolnym usuwaniu się banków azjatyckich od obrotów za pomocą dolara jako waluty rezerwowej. Zaistnienie takich tendencji samo w sobie jest poważnym ciosem dla USA. Wymiany omijające dolara mają miejsce od roku  2007 roku. Rosja i Chiny dołączyły w 2010 roku, a Japona i Chiny w 2012 roku.

Tymczasem 27 stycznia 2012 Reuters donosi, że Niemcy napierają na Grecję, żeby oddała kontrolę nad swoim budżetem w ręce instytucji europejskich, jako jeden z warunków drugiej fali ratowania przed upadłością gospodarki greckiej za cenę oddania w obce ręce „władzę do decydowania o gospodarce Greckiej w chwili, kiedy decyzje rządu greckiego nie są aprobowane przez międzynarodowych wierzycieli”.

W ten sposób suwerenność Grecji ma być na pewien okres zawieszona według planu niemieckiego. Ateny będą miały prawo do normalnego gospodarowania pieniędzmi państwowymi po uprzednim spłaceniu rat zaległych długów. W ten sposób jakoby Grecja nie może grozić wierzycielom nie płaceniem należności i musi zgodzić się na obcą kuratelę i ściąganie długów naprzód nim może wydawać własne dochody na swoje koszty administracji i porządku publicznego.

Tymczasem w imię obrony monopolu nuklearnego Izraela na Bliskim Wschodzie Pentagon planuje produkcję nowych i potężniejszych bomb do zniszczenia podziemnych instalacji nuklearnych w Iranie – podaje The Wall Street Journal z 28 września, 2012. Niektórzy komentatorzy, tacy jak Fareed Zakaria twierdzą, że „pociąg wojny przeciwko Iranowi opuścił już ostatnią stację”. Natomiast prezydent Obama, który również grozi Iranowi wojną, ma obecnie szczęście ponieważ gospodarka USA poprawia się i dzięki temu ma on coraz lepsze szanse na drugą kadencję, mimo fiaska blokady eksportu nafty z Iranu do Europy.

prof. Iwo Cyprian Pogonowski

  

Za: Iwo Cyprian Pogonowski - pogonowski.com (2012-01-30) | http://www.pogonowski.com/?p=2624

Skip to content