Aktualizacja strony została wstrzymana

Nowy oddział Luwru: sztuka islamu

Nowy oddział Luwru ma na celu „przypomnienie Francuzom i całemu światu o istotnym wkładzie kulturowym cywilizacji islamskich”.

„Luwr jest w trakcie wykańczania nowego oddziału Sztuki Islamskiej, któremu poświęcono powierzchnię 4600 metrów kwadratowych, gdzie będzie można oglądać ponad 18 000 dzieł, z których duża część nigdy jeszcze nie była wystawiana”, powiedział dyrektor muzeum, Henri Loyrette.

Powiększenie rzeczywistej powierzchni Luwru było możliwe dzięki śmiałej przebudowie dziedzińca Visconti, która pozwoliła na zyskanie dodatkowego pomieszczenia około 15-metrowej wysokości, pokrytego falistym dachem ze szkła i metalu. W poszukiwaniu „subtelnej i poetyckiej” równowagi między charakterem sztuki, która będzie tam wystawiana, a neoklasycystycznym stylem XVII-wiecznego dziedzińca, francuski architekt Rudy Ricciotti wraz z Włochem Mario Bellinim postanowili, że pokrycie konstrukcji będzie wpuszczało naturalne roproszone światło.

Umieszczenie tam kolekcji sztuki islamskiej jest przewidziane na pierwszą połowę 2012, a pierwsi zwiedzający powinni pojawić się w lecie. Jak podkreśla dyrektor Luwru – jest to „jedna z najbogatszych na świecie” kolekcji sztuki islamskiej, dzięki zróżnicowaniu geograficznemu pochodzenia dzieł, jak i okresów powstania oraz materiałów i technik wykonania. Dodaje on również, że oprócz tego, że nowy oddział współgra z „uniwersalnym charakterem” muzeum, ma na celu „przypomnienie Francuzom i światu o istotnym wkładzie cywilizacji islamskich” w naszą kulturę oraz „zachęcanie do dialogu międzykulturowego”.

Zbiory pochodzą z sąsiedniego Muzeum Sztuki Dekoracyjnej oraz z kolekcji samego Luwru. Ukazują „przekrój przez wszystkie dziedziny sztuki cywilizacji islamskiej, od Hiszpanii po Indie”, prezentując dzieła pochodzące z VI- XIX wieku. Bogactwo kolekcji i ograniczone możliwości powiększenia powierzchni wystawowej Luwru doprowadziły do dyskusji na temat ewentualnego stworzenia na jej potrzeby oddzielnego muzeum. Zbiory sztuki islamskiej, które dotąd przechowywane były w Luwrze i eksponowane tylko częściowo, ukażą teraz cały swój splendor i na stałe zagoszczą w samym sercu muzeum.

Według ostatnich badań, w 2011 Luwr był najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie z 8,8 milionami wejść. Jak podkreśla dyrektor Loyrette, utworzenie tej nowoczesnej przestrzeni, w której będzie pokazywana „radosna strona tej niezwykle zróżnicowanej i bogatej cywilizacji”, jest „kluczową decyzją” w historii architektury Pałacu Królewskiego i w rozwoju samego muzeum. Projekt ten, będący prawdziwym wyzwaniem technicznym, jest najważniejszym od czasu, gdy 20 lat temu chińsko-amerykański architekt Ieoh Ming Pei skonstruował piramidę Luwru.

Władze Luwru podają, że budżet przewidziany na nowy oddział sięga 98,5 milionów euro, z czego brakuje jeszcze dziesięciu. 26 milionów zostało zebranych z darowizn od: króla Maroka Muhammada VI, emira Kuwejtu, szejka Sabah al Ahmeda al Sabaha, sułtana Omanu Qabusa bin Saida oraz od Republiki Azerbejdżanu. Pozostałe 30 milionów euro pochodzi od prywatnych darczyńców i firm, podczas gdy Republika Francuska przeznaczyła na ten cel 31 milionów ze swojego budżetu, a samo muzeum 1,5 miliona.(p)

Tłumaczenie : Wero na podstawie http://www.abc.es

Za: EuroIslam (19 stycznia 2012) | http://www.euroislam.pl/index.php/2012/01/nowy-oddzial-luwru-sztuka-islamu/

Skip to content