Aktualizacja strony została wstrzymana

W Ameryce też chcą zabijać zmęczonych życiem

Prawnik Brian Faller chce, aby lekarze w stanie Waszyngton przepisywali środki powodujące śmierć nie tylko osobom nieuleczalnie chorym, ale także psychicznie „zmęczonym życiem.” 

Obecne prawo zezwala na eutanazję tylko osobom śmiertelnie chorym. Zgodnie z oficjalnymi statystykami waszyngtońskiego wydziału zdrowia, środki zabójcze otrzymało w ub. roku 51 pacjentów.

Z raportu dot. realizacji ustawy o śmierci w godności w stanie Waszyngton wynika, że w zeszłym roku 87 pacjentów odmówiło skorzystania ze środków powodujących śmierć, a 51 chorych zmarło po ich zażyciu. Sześć osób zostało uśmierconych, nie zdając sobie sprawy z tego, że podano im środki zabójcze. 

O eutanazję prosili głównie biali, dobrze wykształceni i ubezpieczeni pacjenci, którzy umierali na raka w hospicjach. W uzasadnieniu swojej prośby wskazywali najczęściej na utratę autonomii i niezdolność do wykonywania czynności, które zwykle przynosiły im przyjemność. Niektórzy z nich mówili o utracie godności. Ból nie był wymieniany jako czynnik szczególnie uciążliwy.

Adwokat Brian Faller zaapelował ostatnio o zmianę prawa w stanie, w taki sposób by poszerzyć krąg osób, które mogłyby skorzystać z „prawa do eutanazji” także o osoby zwyczajnie „zmęczone życiem”. Twierdzi, że rozszerzenie kręgu uprawnionych nie będzie miało większego wpływu na wzrost tzw. mimowolnych eutanazji – jak ma to miejsce w innych państwach, gdzie eutanazja została zalegalizowana, np. w Holandii. 

Badania opublikowane w maju 2010 r. w kanadyjskim piśmie branżowym Medical Association Journal pokazują, że 32 proc. wszystkich zgonów z powodu eutanazji w regionie Flandrii nastąpiło bez wniosku i zgody pacjentów.  Holandia, która oficjalnie zalegalizowała eutanazję w 2002 roku pierwotnie wyłącznie dla osób nieuleczalnie chorych, stopniowo rozszerzała kryteria,dopuszczające eutanazję również w przypadku „samotności” i „zmęczenia”.

W czerwcu b.r. Królewskie Stowarzyszenie Medyczne wydało nowe wytyczne, rozszerzając warunki, w których eutanazja może być przeprowadzona. Teraz uśmiercić można pacjentów także z powodu tzw. psychicznych i psychospołecznych dolegliwości np. gdy pacjent czuje się samotny. 

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,8334,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content