Aktualizacja strony została wstrzymana

W stronę zamordyzmu pod przykrywką „cyberataku”: Nowe rozwiązania dotyczące stanu wyjątkowego

Prezydent na wypadek cyberataku będzie miał prawo ogłosić stan wojenny lub wyjątkowy – przewiduje ustawa, która wchodzi dziś w życie. „Nawet najlepsza ustawa nie pomoże, jeśli eksperci zajmujący się ochroną przed cyberatakiem będą opłacani i traktowani tak, jak do tej pory” – mówi gen. Roman Polko.

Od dziś obowiązuje ustawa o stanie wojennym oraz o kompetencjach naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych. Nowe przepisy wprowadzają do systemu prawnego pojęcie cyberprzestrzeni. Będzie nią miejsce przetwarzania i wymiany informacji. Tworzyć ją będą systemy teleinformatyczne. Chodzi zatem o wirtualną przestrzeń i działające w niej komputery korzystające z internetu.

Jeśli np. hakerzy sparaliżują działanie państwowej instytucji, prezydent na wniosek Rady Ministrów będzie miał prawo ogłosić stan wojenny lub wyjątkowy. Ponadto w przypadku zagrożeń nadchodzących z cyberprzestrzeni rząd rozporządzeniem będzie mógł wprowadzić stan klęski żywiołowej. Obowiązujące dotychczas procedury dotyczące ogłaszania stanów nadzwyczajnych nie zostaną więc zmienione.

Już ś.p. gen. Gągor zwracał uwagę, że taka ustawa jest potrzebna – mówi dla Stefczyk.info gen. Roman Polko. – Sam pracując w MSWiA w 2005 r. zauważyłem, że zarówno poziom zabezpieczeń na wypadek cyberataku, jak i podejście pracowników do tego problemu, stoją na żenująco niskim poziomie – dodaje.

Według rozmówcy Stefczyk.info należy w tym przypadku zwrócić uwagę na jedną podstawową kwestię. – Nawet najlepsza ustawa nie pomoże, jeśli eksperci zajmujący się ochroną przed cyberatakiem będą opłacani i traktowani tak, jak do tej pory – stwierdza gen. Polko. Zaznacza, że „radykalnie musi się zmienić myślenie urzędników w tej materii”.

Nie chodzi tu bowiem o wydawanie pieniędzy jedynie na dobry sprzęt a pozostała reszta jest już mniej istotna. Jakiś fachowiec musi siedzieć przy tym sprzęcie i musi być dobrze opłacany. Nie może być tak, że się skąpi pieniędzy na informatyków zajmujących się obroną przed cyberatakiem, nie może też być tak, że – obok względów ambicjonalnych – specjalista w tej dziedzinie odchodzi ze stanowiska, bo ma trzykrotnie niższe zarobki niż jego koledzy pracujący w cywilnych firmach – podkreśla gen. Polko.

W dziedzinie ochrony przed atakiem nad programem zatytułowanym Polityka Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni RP pracuje także rząd. Program obejmie działania między innymi o charakterze prawno-organizacyjnym oraz technicznym, które mają pomóc zwalczać cyberprzestępczość. Jednym z nich będzie powołanie pełnomocnika rządu, który zajmie się sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.

RoJ

Za: Stefczyk.info (02.11.2011) | http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/nowe-rozwiazania-dotyczace-stanu-wyjatkowego | Nowe rozwiÄ…zania dotyczÄ…ce stanu wyjÄ…tkowego

Skip to content