Ziemkiewicz: Wynik Palikota to przejaw kompletnej nieodpowiedzialności za państwo

Aktualizacja: 2011-10-9 10:07 pm

– Jesteśmy w takim trudnym momencie dziejów, porównywalnym z końcówką XIX w., momencie bardzo silnej demoralizacji. Z kolei jest tym bardziej czas na pracę organiczną dla patriotów niż na nadzieję, że wystarczy przekonać Polaków, że jest się patriotą, to wtedy uzyska się ich poparcie – komentuje prognozy wyników wyborów Rafał Zienkiewicz, pisarz i publicysta.

– Pyrrusowe zwycięstwo Platformy Obywatelskiej, porażka PIS-u, sromotna porażka SLD. Pewnie nikogo, kto zna moją publicystykę, nie zaskoczy, że jest to bardzo zły wynik dla Polski. W najlepszym wypadku czeka nas dalsze marnowanie szans. Nie wierzę, żeby Platforma nagle znalazła w sobie impulsy, żeby zacząć robić pozytywną robotę poza przejadaniem unijnych pieniędzy i zapewnianiem sobie podtrzymywania jeszcze przez jakiś czas słupków sondażowych.

To potwierdza moją diagnozę, którą w przeciwieństwie do obozu prawicy na przekór głoszę, od czasu mojej książki „Polactwo”, że nie spisek elit jest naszym wielkim problemem, ale nasza deprawacja. To w tym wyniku widać. To głosowanie pokazujące, że większość Polaków jest nieczuła na odwołanie się do dobra wspólnego, na  los kraju. To jest dowód, że jesteśmy w takim trudnym momencie dziejów, porównywalnym z końcówką XIX w., w momencie bardzo silnej demoralizacji. Z kolei jest tym bardziej czas na pracę organiczną dla patriotów niż na nadzieję, że wystarczy przekonać Polaków, że jest się patriotą, to wtedy uzyska się ich poparcie. Niestety, dla większości obywateli RP patriotyzm nie jest wartością istotną, bardziej istotny jest spokój i dorobkiewiczostwo.

Wynik Palikota to jest krańcowy przykład tej demoralizacji. To jest przede wszystkim przejaw kompletnej nieodpowiedzialności za państwo. Jeśli tak masowe poparcie może zdobyć tak żałosny populista, wprowadzający do sejmu grupę ludzi, o których nic nie wiadomo, a ci, o których coś wiadomo, okazują się mocno szemranymi osobami. Jest to naprawdę przejaw demoralizacji porównywalny z demoralizacją tego chłopstwa z powieści Żeromskiego, które obdzierało powstańców – dodaje Ziemkiewicz.

Not. Jarosław Wróblewski

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=45310 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]