Konflikt w murzyńskiej parafii w Waszyngtonie. Biały ksiądz oskarżany przez parafian o rasizm

Aktualizacja: 2006-01-18 12:00 am

W parafii Our Lady of Perpetual Help w Anacostia (pd-wsch część Waszyngtonu), od roku toczy się spór pomiędzy parafianami a proboszczem. 17 osób zostalo zawieszonych w funkcjach parafialnych. Spór rozpocząl się w momencie mianowania księdza Donalda Fest dwa lata temu, który nie popieral stosowanych praktyk w kościele i zażądal zmian. Nie spodobalo się to parafianom. Wobec tego oskarżono go o… rasizm, bowiem spór ma miejsce w parafii obslugującej Murzynów (w języku poprawności politycznej: African-American), a nowomianowany ksiądz jest księdzem bialym. Nie pomagają liczne wyjaśnienia, konferencje, rozmowy – caly czas jest on oskarżany, iż "prowadzi kościól jak plantację". Ksiądz Fest od wielu lat obsluguje parafie murzyńskie, w tym w Baltimore i Nowym Orleanie, tak jak jego poprzednik, który slużyl w tej parafii przez 17 lat.

Kontrowersje w parafii zaczęly się już dużo wcześniej, gdyż liberalne podejście parafian nie licuje z wymogami kanonicznymi i prawnymi Kościola Katolickiego. Na przyklad, parafianie wynajmowali sale kościelne na występy grup muzycznych, bez wymaganego ubezpieczenia i bez zgody proboszcza. Spór przerodzil się w bezpośredni konflikt o uznanie autorytetu Kościola. "To nie jest kościól baptystyczny" – wyjaśnia ksiądz Fest parafianom. "Musisz podporządkować się decyzjom księzy i biskupa." – dodaje. Jeden z aktywistów parafii, odpowiada: "Nie, nie wydaje mi się."

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=44 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]