Szkocka parlamentarzystka: Dać 12-latkom prawo do eutanazji

Aktualizacja: 2008-12-11 10:41 pm

12-letnie dzieci, a nawet młodsze powinny otrzymać prawo do dokonania eutanazji – stwierdza projekt ustawy zaproponowej przez szkocką parlamentarzystkę, Margo MacDonalda.

62-letnia MacDonald, cierpiąca na chorobę Parkinsona, zamierza przedstawić ustawę pod obrady Parlamentu w przyszłym roku. Ustawa End of Life Choices Bill ma opierać się na obowiązującym w Szkocji prawie rodzinnym, według którego 12-letnie i młodsze dzieci mają prawo decydowania u kogo z rodziców chcą zamieszkać w przypadku rozwodu. Pani poseł powiedzała, że “Ludzie w tym wieku mają prawo decydowania w przypadku rozejścia się rodziców, z którym chciałby zamieszkać. W związku z tym, powinny one otrzymać prawo wyboru stylu życia i ich życzenia powinny być respektowane.”

Według propozycji pani MacDonald, ustawa wprowadzałaby 15-dniowy tzw. okres przejściowy (cooling-off period), zaczynający się od pierwszej wizyty u lekarza. Eutanazja byłaby legalna dla każdego kto “niespodziewanie stałby się ubezwłasnowolniony do stanu nie do wytrzymania”, lub kto sam “uznałby swoje życia jako nieznośne”.

Projekt ustawy został przywitany z radością przez lobby pro-eutanazyjne. Dr Libby Wilson, były parlamentarzysta wspierający obecnie grupę Friends at the End promującą eutanazję powiedział: “W innych miejscach, takich jak Holandia czy stan Oregon, gdzie eutanazja jest zalegalizowana, zapotrzebowanie wzrosło o 2%. Wydaje mi się, że i w Szkocji będziemy mieli do czynienia z podobną sytuacją.”


Na podstawie: The Herald


CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=4293 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]