Facebook cię ocenzuruje

Aktualizacja: 2011-07-18 11:04 am

Z Facebooka znikają strony kontrowersyjnych akcji i wydarzeń. Podobno ma je wycinać automat według algorytmu znanego tylko w centrali serwisu.

Przykładów cenzury na Faceboooku nie trzeba długo szukać. Z portalu usunięto kilkanaście kont lansujących spiskową teorię katastrofy smoleńskiej. Przed wyborami zniknęła też strona “Nie dla Prezydentury Bronisława Komorowskiego”, a później “Wtopy Bronka”. Regularnie usuwana jest strona “Zakaz pedałowania” i inne inicjatywy nacjonalistów z NOP – wylicza „Metro”. Dwa dni po pikiecie przed Sejmem przeciwko projektowi ustawy całkowicie zakazującej aborcji, z portalu usunięto stronę, na której toczyła się burzliwa dyskusja o przerywaniu ciąży. – Nie mogliśmy się nawet odwołać od tej decyzji, bo regulamin Facebooka nie przewiduje takiej procedury – żali się gazecie Agnieszka Grzybek, feministka z Zielonych 2004.

Jeśli coś znika z Facebooka, oznacza to protesty użytkowników, którzy najprawdopodobniej zgłosili, że treści obrażały ich uczucia albo naruszały zasady regulaminu. Serwis zastrzega sobie w regulaminie prawo do bezpowrotnego usuwania stron, nie tłumacząc się nikomu dlaczego – tłumaczy Anita Wojtaś-Jakubowska z agencji Ostryga. Jerzy Janek z agencji Arbomedia ujawnia, że usuwanie odbywa się automatycznie przy wykorzystaniu pewnego algorytmu. – Nikt oprócz ścisłej centrali Facebooka go nie zna. To jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic handlowych na świecie – mówi.

Psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki jest zdania, że usuwanie stron to syndrom nowoczesnego sposobu stosowania cenzury. – Mała, ale zdeterminowana grupa może zablokować najbardziej gorącą i ważną dyskusje. Przypomina mi to liberum veto – mówi.

eMBe/Metro

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=40890 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]