Ponad 800 tys. Izraelczyków będzie mogło wybrać swój dzień urodzin

Aktualizacja: 2011-05-13 2:54 pm

Ponad 800 tys. obywateli Izraela będzie mogło wybrać sobie, począwszy od najbliższej niedzieli, dzień, w którym zamierzają obchodzić swe urodziny – ogłosiło w piątek izraelskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Oryginalna inicjatywa, z którą wystąpił szef resortu spraw wewnętrznych Elijahu Iszai pozwoli dziesięciu procentom ludności kraju wybrać swój dzień urodzin, po dziesiątkach lat, w ciągu których mieli wpisane w dowodzie osobistym „00.00″ jak dzień i miesiąc urodzin.

„W ciągu wielu lat do Izraela przybywali imigranci z różnych stron bez żadnych dokumentów” – wyjaśnia minister w wywiadzie dla dziennika „Jedijot Achronot” przyczynę, dla której nie wpisywano im do dokumentów dokładnej daty urodzenia, a jedynie podany przez nich, i to często w przybliżeniu, rok urodzenia.

Głównie byli to imigranci z krajów arabskich, którzy przybyli do Izraela pod koniec czwartej dekady i na początku piątej dekady ubiegłego stulecia, a także przybysze z Etiopii, którzy zaczęli napływać w latach 70.

Niektórzy, najbardziej skrupulatni, występowali do sądów o ustalenie ich dokładnej daty urodzenia na podstawie zeznań świadków. Był to jednak ze względu na wysokie koszty sądowe i długotrwałe procedury niezbyt praktyczny sposób.

„Moja matka mówi, że urodziłem się tuż przed śmiercią naszego osła. Mój ociec zaś powiedział, że przyszedłem na świat w rok po tym, jak umarła nasza babcia. Jednak kiedy ich zapytałem o daty obu tych wydarzeń, nie potrafili mi odpowiedzieć – wspomina izraelski dziennikarz etiopskiego pochodzenia Dani Adino. Jest jednym z tych, którzy zamierzają skorzystać z szansy stworzonej przez ministra spraw zagranicznych.

Zważywszy, że ogromna większość osób, które skorzystają z tej możliwości, rzeczywiście nie ma pojęcia, którego dnia się urodziła, władze Izraela umożliwiają im obecnie dowolne wybranie daty. Oczywiście w roku, który mają już wpisany do dokumentów jak swój rok urodzenia, choć również nie musi on być prawdziwy.

PAP

KOMENTARZ BIBUŁY: Sprawa dotyczy również pojęcia tzw. ocalałych z Holokaustu, bowiem jednym pociągnięciem ręki będzie można zwiększyć ich liczbę – ku uciesze stręczycieli z lobby Przemysłu Holokaustu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=37730 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]